Merced na próbę?

Opóźnienia w projektowaniu Merced rodzą pytania o rynkowy sukces pierwszego procesora z rodziny IA-64.

Opóźnienia w projektowaniu Merced rodzą pytania o rynkowy sukces pierwszego procesora z rodziny IA-64.

Intel zaprzecza opiniom, że długo oczekiwany procesor Merced ostatecznie będzie jedynie "testową" wersją nowej architektury IA-64. Niemniej wiele wskazuje na to, iż Intel i producenci komputerów duże nadzieje wiążą dopiero z procesorem McKinley, następnym z planowanych układów IA-64.

Kto się spóźnia, ten traci

W połowie lipca br. Intel poinformował, że projekt procesora jest gotowy i w ciągu najbliższych trzech miesięcy będzie wyprodukowana pierwsza, próbna partia. Zakładając, że nie pojawią się błędy, a firmie uda się dotrzymać harmonogramu, Merced powinien trafić do producentów sprzętu najpóźniej w połowie przyszłego roku.

Pytania o przyszłość Merceda wywołała decyzja Hewlett-Packarda, współtwórcy architektury IA-64. We wprowadzonej do sprzedaży w kwietniu br. rodzinie serwerów HP 9000 N będzie możliwa wymiana procesora na Merced. Jednakże HP twierdzi, że użytkownicy serwerów N, które są oferowane z procesorem PA-RISC 8500, powinni dokonać modernizacji dopiero wówczas, gdy pojawi się McKinley, czyli w 2001 r. Wcześniejszy nie jest ona uzasadniona.

HP tłumaczy, że wiąże się to z tradycyjnym, 2-3-letnim cyklem wymiany procesorów w serwerach tej klasy. Jednocześnie firma zapewnia, że jako pierwsza wprowadzi na rynek komputery dedykowane dla Merced, które mają pracować pod kontrolą Windows NT, HP-UX i Linuxa. Zastąpią one inne serie serwerów HP.

Co na to autor?

Intel utrzymuje, że wydajność oferowana przez Merced spowoduje przełom na rynku. Firma organizuje pokazy, na których prezentuje działanie aplikacji w symulowanym środowisku IA-64. Na razie swojego poparcia dla Merced nie cofnęli główni producenci sprzętu, choć podkreślają, że klienci powinni spodziewać się rewolucji dopiero wraz z nadejściem McKinley.

Na powodzenie Merced może mieć wpływ dostępność oprogramowania na tę platformę. Przedstawiciele Intela zapewniają, że już dziś więcej producentów systemów operacyjnych jest zaangażowanych w rozwój programów dla Merced niż dla starszej architektury IA-32. Najważniejszy - Windows 2000 dla IA-64 - ma być gotowy w dniu premiery Merced.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200