Menedżer na rynku pracy

Co trzeci menedżer chciałby zmienić pracę, połowa chce pozostać w swoich firmach, a 40% uważa, że z łatwością znajdzie nową, satysfakcjonującą posadę - wynika z badania Reed Index.

W pierwszej edycji badania przeprowadzonego prze TNS OBOP na zlecenie firmy doradztwa personalnego Reed uczestniczyli menedżerowie z branż: IT i inżynieria, finanse i bankowość, sprzedaż i marketing.

Aż 51% ankietowanych nie chce zmienić pracy, 30% rozgląda się za nowym zajęciem, zaś 19% nie ma zdania na ten temat.

Zobacz również:

  • Nowy członek zarządu Microsoft
  • Zainteresowania czy moda – jak planować karierę w IT?
  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT

Najczęściej o zmianie pracy myślą osoby zatrudnione na stanowisku podobnym do obecnego od najwyżej dwóch lat (41%), osoby stanu wolnego (38%), osoby bezdzietne (37%) oraz osoby nie otrzymujące dodatkowych elementów wynagrodzenia (37%).

Niechętnie o nowym zajęciu myślą osoby, które postrzegają sytuację na rynku pracy w niekorzystnym świetle (58%) i osoby z co najmniej 11-letnim stażem na podobnym do aktualnego stanowiskiu (57%). Osoby, które pracują po mniej niż 8 godzin dziennie również rzadziej myślą o zmianie pracy (56% nie chce jej zmieniać), pracownicy otrzymujący dodatkowe elementy wynagrodzenia także są wierniejsi dotychczasowemu pracodawcy (55%).

Niechętni zmianom są pracownicy sektora finansów i bankowości - aż 62% nie chce zmieniać pracy, a 23% rozgląda się za nową posadą, natomiast 34% pracowników z branży IT i inżynierskiej oraz sprzedaży i marketingu chce zmienić pracodawcę.

Aż 78% respondentów uważa, że zmniana pracy co jakiś czas jest korzystna dla rozwoju kariery, choć nie oznacza to, że sami są gotowi do zmiany. Co piąty ankietowany uważa, że zmiany pracy są niekorzystne.

Ponad 40% menedżerów i specjalistów uważa, że znalezienie nowej atrakcyjnej pracy nie jest problemem, 34% uważa, że byłoby to trudne zadanie, a 23% nie ma zdania. Najbardziej optymistycznie do zmiany pracy podchodzą osoby, które pracują na podobnym stanowisku od 6-10 lat (65%) oraz prez 3-5 lat (54%), a także wyższa kadra zarządzająca (52%). Podobnego zdania są ludzie w wieku 30-40 lat, osoby bezdzietne i samotne (ponad 50%).

Co trzeci ankietowany przyznaje, że obecnie trudno jest znaleźć satysfakcjonującą pracę (przy czym uważa tak aż 39% kobiet i 30% mężczyzn).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200