Mendix: programista obywatelski sposobem na braki kadrowe w IT

Mendix przekonuje, że warto zapewnić pracownikom możliwość tworzenia skutecznych rozwiązań technologicznych przy użyciu platformy low-code.

Citizen developers coraz ważniejszym trendem / Fot. Materiały własne

Citizen developers coraz ważniejszym trendem / Fot. Materiały własne

Citizen developers, czyli programiści obywatelscy, to osoby z niewielkim lub nawet żadnym doświadczeniem w programowaniu, które tworzą aplikacje przy użyciu technologii zatwierdzonych przez działy IT. Mendix, firma oferująca platformę low-code, tłumaczy że koncepcja tworzenia własnych aplikacji przez użytkowników końcowych nie jest niczym nowym, ale narzędzia do tego celu są faktycznie nowe, dopracowane i mają coraz więcej zwolenników.

Sprawdź: Python - podstawy

Zobacz również:

  • Low-code po polsku

Organizacje, które rozumieją korzyści zapewniane przez platformy low-code, są w stanie realizować więcej projektów i tworzyć skuteczne aplikacje, często na użytek wewnętrzny. Mendix powołuje się także na raport Gartnera, z którego wynika, że 61% organizacji ma lub planuje prowadzić inicjatywy rozwoju programowania obywatelskiego.

Programista obywatelski nie tyle potrzebny, co konieczny

Łatwo zrozumieć takie plany. Nie chodzi tutaj wyłącznie o oszczędności finansowe, ale też fakt, że na rynku zwyczajnie brakuje specjalistów IT.

Mendix zwraca uwagę, że działy IT w firmach mają duże potrzeby, a często brakuje rąk do pracy. Ma to natomiast duże znaczenie zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy coraz więcej firm stosuje cyfrowe modele biznesowe. Dostawca platformy przekonuje, że 77% liderów IT i 71% liderów biznesu zgadza się z twierdzeniem, że działy IT mają ogromne zapotrzebowanie na nowe rozwiązania IT i nie są one rozwijane, ponieważ brakuje mocy przerobowych. Do tego warto zwrócić uwagę, że oprócz tworzenia nowych rozwiązań, działy IT mają również obowiązek utrzymywania i modernizacji istniejącej infrastruktury.

Zobacz: Team Viewer

Dostawca platformy low-code tłumaczy, że pracownik, który sam będzie tworzył oprogramowanie i stanie się programistą obywatelskim, zapewni szereg korzyści. Włączenie do strategii IT rozwiązań low-code ma też uchronić firmy od wielu wyzwań i problemów. Mendix podaje, że firmy, które nie są w stanie dostarczać nowych rozwiązań IT na czas, są niezdolne do realizacji kluczowych celów strategicznych (50% wskazań w badaniu), przegapiają możliwości redukcji kosztów (49%) oraz tracą przewagę konkurencyjną (48%). Do tego dochodzi frustracja wielu pracowników, którzy myślą przyszłościowo i są nastawieni na rozwój (62%).

Zainteresowanie się i rozpoczęcie testów rozwiązań low-code wydaje się więc bardzo uzasadnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200