Megaoutsourcingowe bestie się mnożą

Według Technology Partners International, w tym roku zwiększy się w stosunku do roku 2003 liczba wielkich umów outsourcingowych, opiewających na kwotę powyżej 1 mld USD.

Firma świadcząca doradztwo w zakresie outsourcingu opublikowała raport z którego wynika, że w II kw. br. zawarto 5 umów o wartości powyżej 1 mld USD. Ich łączna wartość sięga 9,2 mld USD i jest o 35% wyższa niż suma megakontraktów zawartych w II kwartale 2003 roku. TPI ocenia, że w br. światło dzienne ujrzeć jeszcze może 18 do 20 takich megakontraktów.

Popyt i zarazem prawdopodobieństwo zaistnienia wielkich kontraktów wzmaga większy ruch na rynku fuzji i przejęć, szczególnie w sektorze usług finansowych. Ostatni przykład mamy z minionego poniedziałku: Bank of America wybrał EDS do realizacji 8-letniego kontraktu opiewającego na 1,1 mld USD, którego celem jest integracja zarządzania sieciami transmisji danych i głosu w FleetBoston Financial Corp. BoA wchłonął rzeczony FleetBoston w kwietniu br.

Zobacz również:

  • Rekrutacja specjalistów IT to wyzwanie

TPI zaobserwowało ponadto, że wyraźnie wzrasta popyt na usługi outsourcingu procesów biznesowych (BPO), w ramach którego zewnętrzny usługodawca przejmuje określone funkcje biznesowe klienta. To ma być zresztą, wedle specjalistów z TPI, przełomowy rok dla BPO. Przeciętna wartość tego typu umowy w roku bieżących osiąga już 418 mln USD, podczas gdy średnia wielkość umowy BPO w 2003 roku dochodziła do 220 mln USD. Według TPI wynika to z faktu, że coraz więcej firm decyduje się na przekazanie w ręce zewnętrzne więcej niż jednego procesu w ramach jednego kontraktu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200