Megafuzja na rynku telekomunikacyjnym

SBC Communications, jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w USA, potwierdził zamiar przejęcia AT&T Corporation. Wartość transakcji szacowana jest na 16 miliardów dolarów.

O prowadzonych przez firmy negocjacjach już wcześniej informował The Wall Street Journal. Dzisiaj (31 stycznia) firmy oficjalnie potwierdziły plany połączenia. W ramach umowy właściciele AT&T otrzymają po 19,7 USD za akcje, co daje łączną wartość umowy na poziomie 16 mld USD. Transakcja - na którą zgodę muszą jeszcze wydać akcjonariusze i regulatorzy rynku - ma zostać zamknięta najpóźniej w pierwszej połowie 2006 roku.

SBC Communications działa w 13 amerykańskich stanach, obsługując 54 mln linii. Do firmy należy także 60% akcji komórkowego operatora Cingular Wireless. Większa część przychodów SBC Communications pochodzi z usług dostępu do internetu i telefonii mobilnej. Z kolei AT&T jest największym w USA operatorem długodystansowym. AT&T w ostatnim okresie przeorientowała się na obsługę klientów biznesowych. W ostatnich kwartałach notowała spadki przychodów stając się łakomym kąskiem do przejęcia. SBC Communications liczy na to, że w wyniku fuzji wzmocni swoją pozycję na rynku telekomunikacyjnym, przejmując ważnych klientów korporacyjnych i rządowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200