Megabajty w podróży

Trwa rywalizacja wśród wytwórców urządzeń pamięci masowej dla komputerów przenośnych. Ilość przetwarzanych informacji, rośnie ostatnio w tak zastraszającym tempie, że dane i programy muszą być coraz częściej gromadzone przez użytkowników na innych niż dyskietki nośnikach.

Trwa rywalizacja wśród wytwórców urządzeń pamięci masowej dla komputerów przenośnych. Ilość przetwarzanych informacji, rośnie ostatnio w tak zastraszającym tempie, że dane i programy muszą być coraz częściej gromadzone przez użytkowników na innych niż dyskietki nośnikach.

Niżej prezentujemy dwa urządzenia przenośne - twardy dysk i czytnik CD-ROM firmy California Access. Mogą one stanowić ciekawą propozycję uzupełnienia wyposażenia, szczególnie starszych modeli notebooków.

Z HDD w kieszeni

Przenośne twarde dyski znane są w świecie PC nie od dzisiaj. Wraz z pojawieniem się systemów BIOS potrafiących automatycznie rozpoznawać parametry dołączonych do komputera dysków IDE, w przenośne dyski wyposaża się wiele obecnie produkowanych komputerów stacjonarnych oraz niemal wszystkie notebooki i subnotebooki.

Trudno jest jednak wykorzystać dysk pochodzący z jednego z tych komputerów w innym. Potrzebne są tu po prostu inne rozwiązania. Ot choćby takie jakie oferuje napęd firmy California Access (CA) oznaczony symbolem CA 250.

Pod lupą

Zestaw CA 250 zawiera 2,5" dysk IDE o pojemności 120 MB, który jest zintegrowany z kontrolerem w jednej wstrząsoodpornej obudowie oraz komplet kabli do połączenia z komputerem. Całość uzupełniają: dyskietka ze sterownikami dla DOS i OS/2, krótki przewodnik zawierający niezbędne informacje eksploatacyjne oraz futerał służący do przenoszenia wszystkich wymienionych elementów podczas podróży.

Dysk łączy się z portem równoległym komputera oraz gniazdem klawiatury za pomocą kabli wyposażonych w przejściówki, a następnie uruchamia dołączony przez producenta instalator, który "zrobi resztę" tzn. skopiuje stosowne pliki na twardy dysk lub dyskietkę i podopisuje odpowiednie polecenia do plików konfiguracyjnych.

Plusy i minusy

CA 250 spisuje się całkiem dobrze w komputerze z portem dwukierunkowym (EPP). Można się wówczas spodziewać szybkości transmisji danych rzędu 800 kB/s i w miarę krótkiego czasu dostępu (ok. 12 ms). Zestaw zawiera szybką jednostkę IBM H2172 A2 (125 MB) oraz jest wyposażony w oprogramowanie pozwalające zoptymalizować współpracę z komputerem.

Jeśli jednak komputer ma starą wersję sterownika dysku, CA 250 będzie działał z szybkością nieco tylko większą niż stacja dyskietek, a do niektórych starszych notebooków może się w ogóle nie dać podłączyć.

Notebook i CD ROM

Czytnik CD ROM CA 952 jest napędem o podwójnej prędkości odczytu, który łączy się z komputerem za pomocą gniazda PC Card (PCMCIA). Nie wymaga on oddzielnego źródła zasilania.

Zestaw składa się z odtwarzacza o wymiarach 254 x 150 x 48 mm i wadze ok. 1,3 kg oraz karty PC Card Type I firmy Argosy. Urządzenie jest wyposażone w 64 kB bufor pamięci podręcznej oraz gniazdo słuchawkowe z regulatorem głośności i może pracować w trybach CD-DA, CD-ROM mode 1 i 2, Multi-session Photo CD oraz CD-I.

Własności eksploatacyjne

Dzięki wyposażeniu czytnika w kartę PC Card, napęd jest wygodny w użyciu dla większości posiadaczy notebooków wyposażonych w złącza standardu 2.1. Czytnik dobrze współpracuje z takim oprogramowaniem jak np. CardSoft firmy System Soft czy Cardtalk firmy DataBook, a więc programami do obsługi łącz standardu PC Card standardowo dołączanymi przez producentów notebooków.

Testowany egzemplarz zapewniał szybkość transmisji danych wynoszącą ok. 330 kB/s i zachowywał się poprawnie współpracując z systemami DOS/ Windows 3.11 oraz Windows 95 (Preview), a także z notebookami DEC HiNote Ultra, Eurocom 9200, Pablo NP-806, AltKom 486/66 DD oraz IBM ThinkPad 701C.


TOP 200