Mega taśmy magnetyczne

Naukowcy z IBM i Fuji Photo opracowali prototyp urządzenia do archiwizowania danych, wykorzystującego nowe taśmy magnetyczne, zdolne pomieścić 6,67 mld bitów informacji na jednym calu kwadratowym. Jak twierdzą eksperci rozwiązanie ma szanse pojawić się na rynku za 5 lat.

Dzięki zwiększonej gęstości zapisu danych na taśmach magnetycznych będzie można umieścić nawet 15 razy więcej danych niż ma to miejsce obecnie. Projekt nowego nośnika opracowali specjaliści z Fuji Photo. Taśma zawiera cienką warstwę kryształów ferrytu barowego, dzięki czemu charakteryzuje się zmniejszoną podatnością na korozję oraz niewielkim wpływem czynników chemicznych na trwałość zapisanych danych (szczególnie przydatne w przypadku długookresowego składowania informacji). Inżynierowie z Fuji Photo wykorzystywali ten materiał już od kilku lat, ale dopiero udało się im dopracować odpowiednią formułę i skład.

W nowe rozwiązanie zaangażowali się także specjaliści z IBM. Zmodernizowali oni głowice odczytująco-zapisującą (dokładność operacji) oraz poprawili metody jej pozycjonowania. Prototyp systemu do archiwizowania danych zawiera także ulepszone algorytmy kodowania informacji.

Osiągnięta gęstość upakowania informacji (6,67 mld bitów na cal kwadratowy) ponad sześciokrotnie przewyższa wartość uzyskaną przez IBM w rekordowym pod tym względem 2002 r. (1 mld bitów na cal kwadratowy). Nieustannie trwające prace nad rozwojem systemów do składowania danych, wykorzystujących taśmy magnetyczne, mają swe odbicie w rynku. Według IDC w ub. r. światowe przychody ze sprzedaży taśm do archiwizacji danych osiągnęły wartość 4,82 mld USD - do 2011 r. liczba ta ma wzrosnąć o kolejne 8 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200