Medal dla polskich naukowców

Twórcy „Biometrycznej Weryfikacji i Identyfikacji Głosu” otrzymali srebrny medal na wystawie International Invention Show & Technomart INST 2013 w Taipei.

Medal dla polskich naukowców

dr inż. Jakub Gałka z medalem

Technologia stworzona wspólnie przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, TechMo - spółki spin-off przy AGH oraz działu R&D Unico Software – krakowskiego startupu, została wyróżniona w kategorii software solution, functionality, know how. „Dzięki współpracy stworzyliśmy technologię szczególnie atrakcyjną dla sektora bankowego, firm ubezpieczeniowych i telekomów. Oprócz niskiego kosztu wdrożenia, klient będzie mógł liczyć również na dużą elastyczność w integracji z innymi rozwiązaniami IVR, stronami www itp. Rozwiązanie może być aplikowane w różnych kanałach: Internet, telefon stacjonarne i komórkowe, infokioski” – mówi Łukasz Dyląg, prezes zarządu Unico Software.

Biometria głosowa nie wymaga specjalnych urządzeń typu skanery i czytniki, a jednocześnie pozwala zweryfikować osobę na podstawie pobranej wcześniej próbki głosu. Rozwiązanie to można stosować w pracy biur obsługi klienta, dając możliwość zamiany tradycyjnych kodów PIN i haseł na próbkę głosu klienta.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo Windows Hello - czy jest się czym martwić?
  • Dlaczego ekosystem Apple jest najbezpieczniejszy?

Klient bez pomocy klawiatury telefonu czy komputera będzie mógł dokonać przelewu. Przy czym czas weryfikacji klienta przy wykorzystaniu tej technologii można skrócić się nawet do kilkudziesięciu sekund, co przy dużej liczbie rozmów telefonicznych daje wymiernie oszczędności. Dlatego przy dużej skali, tego typu inwestycja bardzo szybko może się zwrócić.

Medal dla polskich naukowców

Źródło: materiały własne AGH

Dr inż. Jakub Gałka z AGH, który kierował krakowskimi naukowcami zaznacza, że rozwiązanie jest tańsze od porównywalnych technologii światowych. Rozwiązanie zostało wsparte grantem NCBiR w wysokości 900579,00 zł.

Naukowcy z AGH i Unico Software przygotowują się już do realizacji kolejnego projektu. Tym razem będzie to "Wirtualny tłumacz komunikacji migowej". Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200