McData przejmuje firmy Nishan i Sanera

Firma McData (wiodący producent przełączników SAN) poinformowała, że wykupiła dwóch znanych dostawców tego rodzaju rozwiązań - Nishan Systems Inc. (za 83 miliony USD) i Sanera Systems Inc. (za 102 miliony USD), wchodząc tym samym w posiadanie szeregu nowych technologii, takich jak FCIP (przesyłanie danych FC przez sieci IP) czy iSCSI.

McData nie jest jedyną firmą w tym sektorze, która stara się zwiększyć swoją konkurencyjność przez przejmowanie innych producentów przełączników SAN. Można tu wymienić firmę Cisco, która przejęła w 2002 roku Andiamo (aż za 2 miliardy USD) czy firmę , która wykupiła Rhapsody za 175 milionów USD.

McData specjalizuje się w produkcji dużych przełączników SAN klasy “director”, a teraz będzie mogła poszerzyć swoją ofertę o rozwiązania pozwalające przesyłać dane między sieciami SAN przez rozległą sieć IP oraz zwiększyć liczbę portów w przełącznikach SAN ze 140 do 246.

Zobacz również:

Firma Sanera zdobyła rozgłos tym, że w kwietniu br. na targach Storage Networking World (Phoenix) zaprezentowała swój 256-portowy przełącznik klasy “director” noszący nazwę DS10000 Datacenter-Class Director. Sanera specjalizuje się też w rozwiązaniach pozwalających dynamicznie partycjonować sieci SAN oraz dzielić przełącznik na sektory, które świadczą poszczególnym aplikacjom określone rodzaje usług.

Nishan produkuje wieloprotokołowe przełączniki, które transportują dane w postaci bloków przez Ethernet, używając takich standardów jak iSCSI i FCIP. Produkowane przez Nishan przełączniki zagnieżdżają dane Fibre Channel i SCSI w pakietach IP (technologia tunelowania), dzięki czemu sieci SAN odległe od siebie o setki kilometrów mogą wymienić między sobą dane.

McData zamierza wprowadzić do swojej oferty pierwsze produkty wspierające technologię Fibre Channel over IP w drugim kwartale 2004 roku i zapowiada, że użytkownicy będą mogli zarządzać wszystkimi jej przełącznikami, zarówno produkowanymi obecnie jak i wprowadzonymi do produkcji w przyszłości, przy pomocy jednej platformy zarządzania.

Kolejną technologią, która zamierza się zająć McData, jest wirtualizowanie danych. Technologia wirtualizowania danych polega w największym uproszczeniu na tym, że dane przechowywane w różnych pamięciach masowych (opartych na różnych rozwiązaniach sprzętowych i protokołach) są gromadzone w jednej puli, którą użytkownik może elastycznie zarządzać, nie przejmując się fizyczną strukturą sieci SAN czy stacji NAS.

Widać z tego, że zapowiada się ostra walka między firmami McData, Brocade i Cisco, która jest nowicjuszem na tym rynku, ale jej ostatnie poczynania świadczą o tym, że zamierza wejść na stałe na ten rynek.


×