McAfee opuszcza giełdę i przechodzi w prywatne ręce

Grupa inwestorów (na czele których stoją fundusze inwestycyjne Advent i Permira) ogłosiła, że przejmuje za kwotę 14 mld USD giganta cyberbezpieczeństwa McAfee. Umowa przewiduje, że akcjonariusze firmy McAfee otrzymają gotówkę za każdą posiadaną przez nich akcję.

Źródło: McAfee

Cała transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 i akcje firmy McAfee nie będą już od tego momentu notowane na żadnej publicznej giełdzie papierów wartościowych.

Warto przypomnieć, że firma McAfee funkcjonuje na giełdzie od październiku 2020 roku i ma obecnie w swojej ofercie wyłącznie rozwiązania klasy konsumenckiej, gdyż w pierwszym kwartale tego roku sprzedała swój oddział projektujący rozwiązania dedykowane dla przedsiębiorstw, konsorcjum zarządzanemu przez Symphony Technology Group. Wartość tej transakcji opiewała na kwotę 4 mld USD.

Zobacz również:

  • Microsoft w ogniu krytyki
  • Na rynek rozwiązań bezpieczeństwa klasy enterprise wchodzi nowy podmiot
  • Progress przejmuje Kemp Technologies

Firma McAfee funkcjonuje na rynku IT jako samodzielny podmiot od początku 2017 roku, czyli od momentu gdy oddzieliła się od Intela, który kupił ją w 2011 roku i po trzech latach w 2014 roku zmienił jej nazwę na Intel Security. Oddział Intel Security skoncentrował w następnych latach swoją działalność na bezpieczeństwie punktów końcowych, a także na rozwiązaniach analizujących zagrożenia oraz orkiestracji systemów gwarantujących komputerom bezpieczeństwo.

Biznes konsumencki McAfee jeszcze przed sprzedażą swojego oddziału „enterprise” konsorcjum zarządzanemu przez Symphony Technology Group osiągnął przychód rzędu 1,56 mld USD i firma uzyskała z tego tytułu zysk w wysokości 333 mln USD. Natomiast w II kw. 2021 r. wzrost sprzedaży produktów tej firmy wyniósł 22% co oznacza, że jej kondycja finansowa jest bardzo dobra.

Na koniec warto przypomnieć tragiczny los założyciela firmy McAfee. Mający 75 lat John McAfee, twórca jednego z pierwszych komercyjnych narzędzi do zwalczania komputerowych wirusów, został znaleziony w czerwcu tego roku martwy w celi więziennej w Barcelonie. Organy ścigania uznały, że było to samobójstwo.

John McAfee miał w ostatnich latach kłopoty i został aresztowany przez hiszpańską policję na lotnisku El Prat w październiku 2020 roku, gdy próbował uciec do Turcji. W hiszpańskim więzieniu czekał na ekstradycję do USA - Departament Sprawiedliwości tego kraju wysunął pod jego adresem w zeszłym roku szereg zarzutów związanych z uchylaniem się od płacenia podatków i gospodarczymi oszustwami. Sprawa była poważna, groziło mu nawet do 30 lat więzienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200