McAfee: Internet i dom na celowniku cyberprzestępców

W najbliższych latach możemy się spodziewać wzrostu liczby ataków na infrastrukturę sieci internet oraz cyfrowe domy - prognozują specjaliści z laboratorium AVERT firmy McAfee. Ich zdaniem, internetowi przestępcy zaczną wkrótce intensywnie szukać nowych pól działalności - poza tradycyjnym spamem, phishingiem czy wirusami.

Oczywiście, owe "tradycyjne" praktyki rozsyłania spamu czy wirusów w 2007 r. wciąż będą najbardziej zagrażały internautom - jednak z analiz przedstawionych przez specjalistów z McAfee wynika, że już za kilkanaście miesięcy możemy spodziewać się wyraźnego wzrostu liczby nowych typów ataków. "W krótkiej perspektywie możemy spodziewać się coraz liczniejszych ataków na infrastrukturę internetową. W dłuższej - na urządzenia tworzące domowe cyfrowe centra rozrywki" - prognozuje Craig Schmugar, specjalista z McAfee Anti-Virus Emergency Response Team.

Zdaniem Schumagara, świetnym przykładem ataków na infrastrukturę internetową może być sposób, w jaki cyberprzestępcy wykorzystali wykrytą niedawno lukę w Windows Domain Name System (DNS). Przestępcy w kilku przypadkach użyli tego błędu (załatanego przez Microsoft w kwietniu) do przekierowywania użytkowników wpisujących w przeglądarce określony adres URL na dowolne strony WWW (mechanizm taki mogli wykorzystywać np. phisherzy).

Eksperci z McAfee sądzą również, że cyberprzestępcy coraz częściej zaczną wykorzystywać do przeprowadzania ataków publiczne punkty dostępowe Wi-Fi, do których podłącza się wielu niedoświadczonych użytkowników komputerów. "Do tej pory raczej nie słyszeliśmy o wielu takich incydentach, ale takie zagrożenia staną się z czasem bardzo poważne - szczególnie gdy zaczną popularyzować się duże, miejskie sieci bezprzewodowe" - mówi Craig Schmugar. Scenariusz takiego ataku może polegać na udostępnieniu przez przestępcę punktu Wi-Fi, który będzie skonfigurowany tak, by przekierowywał użytkownika na wybrane przez przestępcę strony.

Z prognoz AVERT wynika też, że przestępcy coraz częściej interesować się będą urządzeniami wykorzystywanymi w cyfrowych centrach rozrywki - np. konsolami do gier czy cyfrowymi magnetowidami, wykorzystywanymi przez użytkowników np. do pobierania materiałów z Internetu. Jako przykład podano pliki QuickTime z zaszytym "złośliwym" kodem, które pojawiły się kilka miesięcy temu na francuskich stronach WWW - zdaniem ekspertów z McAfee, taki kod można dość łatwo przystosować do atakowania systemów operacyjnych wykorzystywanych w zaawansowanych domowych urządzeniach cyfrowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200