Matsushita przejmuje kontrolę nad fabrykami baterii w Polsce i Belgii

Za wykupienie udziałów w dwóch zakładach produkcyjnych, działających w ramach spółek joint venture japońskiego producenta i holenderskiego Philipsa, Matsushita zapłaci 42 mln euro.

Matsushita Battery Industrial, firma należąca do koncernu Matsushita Electric Industrial, znanego głównie z marki Panasonic, zawarła umowę z Philips Lighting Holding oraz Koninklijke Philips Electronics, dotyczącą przejęcia wszystkich udziałów w fabrykach baterii, działających w ramach spółek joint venture obu firm. Transakcja, której wartość oszacowano na 42 mln euro, dotyczy fabryki w Gnieźnie i belgijskim Tessenderlo.

Baterie produkowane w obu fabrykach są oferowane na rynku europejskim. Polski zakład produkuje baterie cynkowo-węglowe i jest to największa fabryka wytwarzająca takie ogniwa w Europie. Belgijska fabryka specjalizuje się w produkcji baterii alkalicznych dla urządzeń o dużym poborze mocy. Przedstawiciele firmy liczą, że produkty z fabryki w Gnieźnie, z logo Panasonic, mają szansę na zdobycie znacznego udziału w rynku Europy Środkowej i Wschodniej oraz Rosji. Zakład ten może potencjalnie produkować 1 mld baterii rocznie.

Zobacz również:

  • McAfee Enterprise i FireEye połączyły się pod marką Trellix
  • Ten ruch Muska pokazuje, że liczy się on z możliwością rychłego przejęcia Twittera
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Po zakończeniu transakcji oba zakłady będą kontynuować produkcję jako Matsushita Battery Belgium N.V. oraz Matsushita Battery Poland SA. Będą one w 60% należały do Matsushita Battery Industrial i w 40% do Matsushita Electric Industrial.

Wykupienie udziałów w tych fabrykach jest kolejnym elementem strategii japońskiego koncernu, zakładającej zachowanie pozycji lidera w produkcji baterii w Europie - przyznają jego przedstawiciele.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200