Matsushita proponuje nowy protokół dla sieci domowych

Matsushita Electric Industrial, znana lepiej z racji swojego znaku firmowego Panasonic, jest twórcą protokołu sieciowego kontrolującego pracę sieci domowych. Protokół pozwala sterować urządzeniami elektronicznymi zainstalowanymi w domu za pośrednictwem Internetu.

Protokół (robocza nazwa Kebab) został zaprojektowany z myślą o tym, aby rozwiązać problemy wynikające z faktu, że w przypadku szerokopasmowego dostępu do Internetu numery IP przypisywane urządzeniom pracującym po stronie klienta są za każdym razem (przy kolejnej sesji) inne. Łącząc się przy użyciu takiej technologii z Internetem, pecet ma np. za każdym razem inny numer IP, niektóre systemy dostępowe odnawiają adres po upływie określonego okresu czasu.

Połączenia internetowe wykonywane z domu nie stwarzają większych problemów, ponieważ system przypisuje pecetowi jakiś tam adres IP i informuje go, na jaki adres powinien kierować swoje odpowiedzi.

Jednak w przypadku połączeń realizowanych z poza domu, sprawa nie jest już taka prosta. Może np. mieć to miejsce wtedy, gdy użytkownik chce zaprogramować magnetowid, posługując się telefonem komórkowym. Skąd mamy wtedy wiedzieć, z jakim numerem IP powinniśmy się połączyć, aby uzyskać dostęp do magnetowidu.

Taki sam problem może wystąpić w momencie przenoszenia urządzeń zainstalowanych w domu do innych miejsc, co może się wiązać ze zmianą ich numerów IP. Ich lokalne adresy IP mogą ulec zmianie i kontakt z nimi w ramach jednej sesji będzie niemożliwy. Będzie to możliwe dopiero po ponownym podłączeniu sieci domowej do Internetu.

Protokół Kebab rozwiązuje te problemy, nadając na początku każdemu urządzeniu określony adres IP i następnie przechowując go w pamięci specjalnego serwera, którym zarządza Matsushita. Gdy użytkownik znajdujący się poza domem chce uzyskać dostęp do urządzenia, serwer podaje mu adres IP tego urządzenia.

Na dzisiaj nie jest to wielkim problemem, ponieważ liczba urządzeń elektronicznych zainstalowanych w domu, przygotowanych do współpracy z Internetem (a więc takich, które wspierają protokół IP) jest bardzo mała. Ale w przyszłości właściwie każde gospodarstwo domowe będzie dysponować tego rodzaju sprzętem i wtedy protokół opracowany przez firmę Matsushita może się okazać bardzo cenny.

System oparty na protokole Kebab został już przetestowany, po wcześniejszym zainstalowaniu w magnetowidach dysków twardych wspierających tę technologię.

Matsushita zamierza sprzedawać licencję na używanie protokołu Kebab dostawcom sprzętu elektronicznego powszechnego użytku, nie podając jednak żadnych szczegółów dotyczących cen.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200