Maszyny wirtualne w Google Cloud będą pracować szybciej

Google Cloud usprawnia działanie swojej platformy chmurowej, wprowadzając do niej maszyny wirtualne bazujące na najnowszych procesorach Intel Xeon Scalable. Chodzi o zapowiedziane na konferencji Cloud Next 22 nowe maszyny wirtualne, którym firma nadała nazwę C3.

Grafika: Google

Nowe procesory Xeon (noszące nazwę kodową Sapphire Rapids) weszły na rynek nieco później niż zapowiadano, gdyż Intel miał z nimi pewne problemy techniczne (pierwotnie ich premierę planowano na 2021 rok). Google ogłosił również, że wdraża nowe jednostki obliczeniowe IPU (Infrastructure Processing Unit), które zostały zaprojektowane z myślą o inteligentnym zarządzaniu ruchem sieciowym i odciążeniu głównego procesora w zakresie przetwarzania danych sieciowych. Układ nosi nazwę E2000, został zaprojektowany wspólnie przez Google i Intel i zawiera 16 rdzeni Arm Neoverse oraz interfejs sieciowy 200GbE.

Szacuje się, że wirtualne maszyny C3 pracują przeciętnie o ok. 20% szybciej od maszyn wirtualnych linii C2. Korzystają również z zaprezentowanej niedawno przez Google pamięci masowej Hyperdisk, która oferuje o 80% wyższą wydajność (mowa o parametrze IOPS) porównaniu z innymi systemami tego typu.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Google Cloud i Briliio pracują nad w rozwiązaniami gen AI dla branży usług
  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi

Wspomniany wcześniej nowy układ IPU przetwarza dane w podobny sposób co układy projektowane przez firmy AMD, Nvidia czy Marvell, którym nadano podobnie brzmiącą nazwę DPU (Data Processing Unit). Wszystkie te układy mają jedno podstawowe zadanie - zmniejszenie obciążenia podstawowego procesora obsługującego maszynę wirtualną. Układy IPU oraz DPU obsługują więc cały routing sieciowy, analizują ruch oraz zajmują się wirtualizacją zasobów sieciowych.

Nowe procesory Xeon (o nazwie kodowej Sapphire Rapids) uległy znacznemu opóźnieniu z powodu problemów produkcyjnych. Pierwotnie miały zostać wprowadzone na rynek w 2021 roku, ale Intel wciąż ma problemy z wprowadzeniem ich na rynek.

Rodzina maszyn wirtualnych Google Cloud C3 jest na razie dostępna wyłącznie do testowania w tzw. wersji zapoznawczej. Ogólna dostępność nie została ogłoszona, ale ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200