Maszyny w chmurach

Oferty hostingu ewoluują wraz z popularyzacją wirtualizacji i obniżaniem cen platform serwerowych. Dzięki temu coraz popularniejszy staje się hosting dedykowany, VPS oraz cloud hosting. Stale rosnąca konkurencja działa na korzyść klientów, którzy mogą wybierać z bardzo bogatej i elastycznej oferty zarówno krajowych, jak i zagranicznych usługodawców.

Klasyczny hosting współdzielony jest nadal najczęściej wykorzystywany do serwowania typowych stron internetowych małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach usługi hostingowej otrzymujemy zwykle hosting WWW, FTP i obsługę kont pocztowych. Coraz częściej operatorzy udostępniają także liczne usługi dodatkowe - np. zestaw aplikacji WWW, które można zainstalować w ramach konta - kreator WWW, blog, CMS czy sklep internetowy. Najczęściej są to usługi wliczone w cenę, wyjątkiem są platformy sklepowe, których miesięczna cena w zależności od zaawansowania ustalona jest na poziomie od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Dostępność tego typu rozwiązań pozwala postawić pierwsze kroki firmom, które nie posiadają zaplecza programistycznego albo mają ograniczone środki na inwestycje w tym zakresie. Dostęp do gotowych narzędzi w pewien ograniczony oczywiście sposób im to umożliwia. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań dla klientów usługi te nie stanowią wartości dodanej.

Typowe parametry serwera współdzielonego są systematycznie podnoszone przez wiodących dostawców. Większość firm zniosła już limity transferu. Pojemność konta to kilkadziesiąt gigabajtów. Najczęściej udostępniania konfiguracja bazuje na Linuksie, Apache, PHP oraz bazie MySQL. Nie brak jednak ofert uwzględniających takie języki jak Perl czy Python. Dla bardziej wyrafinowanych użytkowników przydatna może być opcja dostępu do cyklicznie wykonywanych procesów Cron oraz dostęp do logów i statystyk serwera, a także systemów kontroli wersji (SVN). Hosting współdzielony oparty na systemach Windows jest rzadziej oferowany. Oferta cenowa jest w porównaniu do serwerów linuksowych około 20-30 proc. droższa - głównie ze względu na komercyjny charakter systemu operacyjnego. Oferta hostingu Windows w Polsce wśród rodzimych operatorów to w dalszym ciągu dość niszowy segment rynku.

Dedykowane bardziej wymagającym

Oferta hostingu dedykowanego jest skierowana do klientów, którzy uruchamiają poważniejsze aplikacje niż prosty blog czy CMS, albo gdy te nawet proste aplikacje osiągają bardzo dużą oglądalność. Serwer dedykowany daje pełną kontrolę nad środowiskiem, możliwość instalacji dowolnego oprogramowania oraz konfiguracji. Pamiętajmy jednak, że pełna kontrola nad systemem oznacza także pełną odpowiedzialność za wdrażanie poprawek, aktualizacji bezpieczeństwa oraz za bezpieczną konfigurację maszyny. Sami martwimy się też o backup danych. Rozwiązanie to jest więc dobre w sytuacji, gdy zatrudniamy kompetentną osobę, której możemy powierzyć te odpowiedzialne zadania. W przypadku niektórych ofert możemy skorzystać z usług administracji maszyną dedykowaną, oferowanych przez operatora. Nie są to jednak, jak można się domyślać, usługi tanie.

Do tej pory sporym ograniczeniem w zastosowaniu hostingu dedykowanego była właśnie cena takiej usługi - w przedziale 500-1000 zł za podstawowy serwer. Wzrastająca konkurencja rynkowa pozwoliła w ostatnich dwóch latach obniżyć ten koszt nawet do ok. 150-250 zł za podstawowe maszyny, i to zlokalizowane w kraju.

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na dzierżawienie niedrogiej maszyny dedykowanej było jej wynajęcie u operatorów zagranicznych - najlepiej w Europie, jeśli chcieliśmy przetwarzać dane osobowe zgodnie z prawem. Wybór często padał więc na OVH lub 1&1. Po ostatnich obniżkach w Home.pl czy przy korzystnej ofercie na serwery Eco ATMAN czy Unizeto ich oferta wygląda na konkurencyjną do zachodniej. Dodatkowo zyskujemy wparcie techniczne w języku polskim nie tylko na poziomie pierwszej linii call center. Kontakt z inżynierami i technikami jest możliwy przez telefon i czat, co nie zawsze jest łatwe w przypadku firm, które nie mają krajowej lokalizacji.


TOP 200