Maszyny w chmurach

VPS (Virtual Private Server) - rozsądny kompromis

Rozwiązanie VPS polega na uruchamianiu maszyn o określonych parametrach w środowisku wirtualnym. W zależności od stosowanego przez usługodawcę rozwiązania istnieje mniejsza lub większa gwarancja rezerwowanych usług. Z założenia jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym a dedykowanym. W porównaniu z hostingiem dedykowanym usługi VPS są zwykle tańsze około 20-30 proc. za porównywalną konfigurację. Co istotne, także ceny w krajowej ofercie VPS, podobnie jak w przypadku serwerów dedykowanych, zaczynają być konkurencyjne w stosunku do ofert zagranicznych - co jeszcze rok czy dwa lata temu nie było możliwe.

Okresem rozliczeniowym dla usług VPS jest zwykle miesiąc. Do niedawna w przypadku uruchamiania VPS mogliśmy dodatkowo zaoszczędzić, w porównaniu z serwerem dedykowanym, na opłacie instalacyjnej. Dziś większość usługodawców nie pobiera opłaty instalacyjnej od serwerów dedykowanych. Nie stanowi to więc przewagi VPS. Tak jak wspomniano, główną przewagą jest niższa cena. Warto dokładnie przeanalizować oferty, bo i to czasem nie jest regułą.

Cloud hosting - elastyczność cen i skalowanie

Elastyczniejsze kosztowo są rozwiązania pozwalające na rozliczanie usługi za dzień. Dla przykładu firma Servecloud.pl oferuje usługi cloud computing w modelu rozliczeniowym per dzień. Jeśli potrzebujesz maszyny z 8 procesorami i 8 GB pamięci operacyjnej oraz 150 GB miejsca, zapłacisz za usługę razem 24,53 zł za każdy dzień pracy takiej konfiguracji.

Maszyny w chmurach

Konfiguracja instancji maszyny w Oktawave

Przykładowo weźmy serwis internetowy cieszący się raczej małą oglądalnością, który decyduje się na wzmożoną kampanię marketingową na tydzień. W tym okresie oglądalność dramatycznie wzrasta, tak jak zapotrzebowanie na moc maszyny. Tradycyjne podejście do sprawy kazałoby administratorowi serwisu przenieść go na mocniejszą maszynę na ten czas i po okresie wzmożonego ruchu albo powrócić na starą platformę, albo utrzymywać nadal nadmiarową maszynę - co oznaczałoby niepotrzebne zwiększenie kosztów. Właśnie ograniczenie kosztów powinno przyświecać użytkownikom usług cloud. W sytuacji idealnej powinniśmy więc płacić za rzeczywiście wykorzystaną moc.

Usługi o nazwie cloud hosting powinny odróżniać się od zwykłego VPS możliwością bardzo elastycznych rozliczeń oraz skalowania maszyny w miarę potrzeb. W przypadku niektórych firm granica między tymi dwoma ofertami jest zatarta, bo oferują taki sam minimalny okres rozliczeniowy - najmniej mięsięczny oraz brak możliwości skalowania usługi w miarę wzrastających potrzeb. Warto przeanalizować w takiej sytuacji cennik i sprawdzić, czy przypadkiem za cloud hosting nie płacisz 2 razy więcej niż za porównywalny VPS w tej samej firmie. Potęga marketingu słowa cloud po raz kolejny daje o sobie znać.

Na szczęście na rynku nie brakuje już usług cloud hostingu z prawdziwego zdarzenia.

Możliwości automatycznego skalowania maszyn w ramach cloud hostingu oferuje przykładowo firma Oktawave. Dostępne są 2 rodzaje tzw. autoskalerów - wertykalny i horyzontalny.

W rozwiązaniu wertykalnym w locie dodawane lub odejmowane są zasoby obliczeniowe maszyny (RAM i CPU). Upscaling zazwyczaj przebiega bez konieczności restartu instancji, ale downscaling wymaga już restartu.

Aby zapobiec restartom w nieoczekiwanych momentach, można ustawić możliwość ujmowania zasobów tylko w określonych godzinach - np. w nocy.


TOP 200