Massachusetts wybiera otwarte standardy

Władze amerykańskie stanu Massachusetts zamierzają zrezygnować z korzystania z zamkniętych standardów dokumentów na rzecz open source'owego, opartego na XML-u formatu OpenDocument. "Zależy nam na tym, by tworzone dziś dokumenty można było otwierać nawet za wiele lat, gdy dzisiejsze aplikacje dawno już zastaną zapomniane" - tłumaczy Peter Quinn, szef stanowego Działu Informatyki.

Złożona przez zespół Petera Quinna propozycja zakłada stopniowe wycofywanie z użytku zamkniętych formatów dokumentów - takich jak np. MS Office, IBM Lotus Notes czy WordPerfect. Będą one zastąpione przez dokumenty w formacie OpenDocument (to open source'owy, oparty na XML, format). Proces ten ma zakończyć się do roku 2007.

"Chodzi nam o to, by nasi potomni mogli bez problemu korzystać z tworzonych dziś dokumentów - nawet za wiele lat, gdy nikt już nie będzie pamiętał o dzisiejszych aplikacjach. Ale to nie wszystko - naszym celem jest również sprawienie, by wszyscy użytkownicy, niezależnie od tego, z jakich aplikacji korzystają, mieli łatwy dostęp do stanowych dokumentów" - mówi Peter Quinn.

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API

Quinn zaznaczył również, że decyzja o wykorzystaniu formatu OpenDocument nie oznacza, że administracja stanowa przestanie korzystać z oprogramowania Microsoftu czy IBM. Władze stanu rozpoczęły już rozmowy z producentami oprogramowania w sprawie przystosowania ich programów do zapisywania dokumentów w otwartym standardzie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200