Masowy cyfrowy świat

Mniej fajerwerków i "cudownych" technologii, a więcej prezentacji zapowiadanych od lat trendów, choć często ilustrowanych innowacyjnymi produktami i zapowiedziami ciekawych rozwiązań technicznych - tak wyglądały targi CES 2007.

Mniej fajerwerków i "cudownych" technologii, a więcej prezentacji zapowiadanych od lat trendów, choć często ilustrowanych innowacyjnymi produktami i zapowiedziami ciekawych rozwiązań technicznych - tak wyglądały targi CES 2007.Wiesław Pawłowicz

Masowy cyfrowy świat

Stoisko Samsunga na CES 2007.

Adresowany do profesjonalistów IT Comdex odszedł w zapomnienie. Jego rolę przejęły – przynajmniej częściowo – targi CES (Consumer Electronics Show), które stały się okazją nie tylko do prezentacji gadżetów i nowinek z dziedziny domowych urządzeń elektronicznych, ale również prezentacji wizji i strategii dużych firm, wśród których coraz mniej jest takich, które mogą lekceważyć masowy rynek konsumencki.

Cyfrowy dom 2.0

Masowy cyfrowy świat

LG HH100 Super Multi Drive to zaprezentowany na ces 2007 odtwarzacz obsługujący oba niezgodne i konkurujące na rynku formaty dysków optycznych

W tym roku CES odwiedziło ok. 150 tys. zwiedzających, a produkty i technologie zaprezentowało 2700 firm ze 135 krajów. Organizatorzy postarali się również o przyciągnięcie najbardziej znanych postaci ze świata IT. Na CES wystąpili prezesi, dyrektorzy lub właściciele największych korporacji, m.in. Bill Gates z Microsoftu, Ed Zander z Motoroli, Olli-Pekka Kallasvuo z Nokii, John Chambers z Cisco, a także Robert Iger z Walt Disney i Les Moonves z telewizji CBS.

„Cyfrowy dom” to hasło, do którego chyba wszyscy już się przyzwyczaili, podobnie jak do tego, że regularnie zapowiadany od kilku lat boom w tym zakresie wciąż nie może się rozwinąć. Ale producenci sprzętu i oprogramowania nie mają innego wyjścia niż wierzyć, że użytkownicy w końcu zostaną przekonani, iż trudno żyć bez wyposażenia mieszkania w infrastrukturę sieciowo-komputerowo-multimedialną. Masowy rynek to gratka, o którą warto walczyć. I dlatego podczas CES nie zabrakło prezentacji produktów i rozwiązań, które co prawda nie wykorzystują nowych, rewolucyjnych technologii, ale mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych użytkowników i zachęcić ich do zakupu, gdy już pojawią się na rynku.

Masowy cyfrowy świat

Za dwa lata telefony „muzyczne” umożliwią załadowanie wysokiej jakości pliku z utworem muzycznym w ciągu 10 s – zapowiedział ed zander, szef motoroli, prezentując na ces 2007 nowe modele tego typu sprzętu pracujące pod kontrolą Linuxa.

Microsoft oczywiście promował Windows Vista, a także nowe technologie, jak dyski hybrydowe oraz standardowo wbudowane do Vista mechanizmy multimedialne dostępne dotąd tylko w specjalizowanych wersjach Windows Media Center, łączących funkcjonalność komputerów PC i odbiorników TV.

Z kolei Robert Iger, prezes Walt Disney, przedstawiając nową stronę WWW tej firmy i internetową grę komputerową „Piraci Karaibów”, podkreślał rolę nowego rodzaju synergii między możliwościami, jakie dostarcza technologia, a zawartością multimedialną oferowaną przez producentów treści, takich jak Walt Disney.

Bezprzewodowa przyszłość

Szerokopasmowa technologia łączności bezprzewodowej UWB (UltraWideBand) jest zapowiadana i prezentowana od dawna, ale na rynku wciąż brak wykorzystujących ją produktów. Być może w t ym roku nastąpi wreszcie przełom – podczas CES 2007 pojawiły się bowiem konkretne zapowiedzi wprowadzenia urządzeń z interfejsami UWB na rynek przez takie firmy, jak Alereon, Tzero Technologies i Belkin International.

Natomiast Ed Zander, szef Motoroli, zapowiedział, że za dwa lata telefony „muzyczne” umożliwią załadowanie wysokiej jakości pliku z utworem muzycznym w ciągu 10 s. Prezentował on podczas targów CES 2007 nowe modele tego typu sprzętu pracujące pod kontrolą Linuxa, ale umożliwiające synchronizację danych z Windows XP Media Player i współpracę z komputerami PC wyposażonymi w Windows Vista.

SanDisk zaprezentował zaś mały odtwarzacz wideo USBTV umożliwiający podłączenie do odbiornika TV i wyświetlanie na jego ekranie plików wideo przeniesionych z komputera PC przy wykorzystaniu pamięci Flash USB. To pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku. Dotąd przeniesienie wideo z PC do TV wymagało bezpośredniego połączenia tych urządzeń lub wypalenia płyty CD/DVD.

W dobie systematycznej popularyzacji interfejsów bezprzewodowych trendowi temu wciąż opierają się złącza VGA. Na pomysł ich eliminacji wpadła jednak mała firma Quartics, która zaprezentowała złącza umożliwiające podłączenie monitora do komputera za pośrednictwem radiowego (lub kablowego) interfejsu USB.

Techniczne nowinki

Masowy cyfrowy świat

nowa wersja tabletu Nokia N800 przeznaczonego do komunikacji internetowej oferuje znacznie lepszą stabilność połączeń bezprzewodowych wi-fi i bluetooth, a zapowiadana aktualizacja oprogramowania ma umożliwić jego użytkownikom korzystanie z voip.

Podobnie jak rok temu, jednym z ważniejszych tematów na targach CES były nowej generacji optyczne pamięci masowe HD-DVD i Blu-ray Disc prezentowane m.in. przez Toshibę, HP i Samsunga. Pojawiły się jednocześnie zapowiedzi, że 2007 r. będzie rokiem przełomowym dla tych technologii i wreszcie trafią one na rynek masowy.

Specjaliści HP wpadli na oryginalny pomysł i zaprezentowali komputery TouchSmart IQ770 PC pracujące pod kontrolą Windows Vista, wyposażone w 19-calowe monitory z interfejsem dotykowym, który umożliwia pracę bez korzystania z myszy. Po raz pierwszy HP wykorzystało ekrany dotykowe w komputerach PC. Jest to oferta przede wszystkim dla użytkowników palmtopów przyzwyczajonych do korzystania z tego typu interfejsów.

Z kolei Samsung przedstawił nowy model odtwarzacza MP3 – K5 Digital Audio Player – ze zintegrowanym radiem i 1, 8-calowym wyświetlaczem OLED. To pierwsze tego typu urządzenie na rynku wyposażone we wbudowane głośniki, a nie tylko wyjście na słuchawki. Nokia zaś, która chce jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalność telefonów komórkowych, zaprezentowała podczas CES 2007 modele Nokia N93i i N76 określane jako „komputery multimedialne”.

Natomiast Intel wykorzystał targi do premiery procesorów czterordzeniowych, choć tylko jeden z wprowadzonych układów jest przeznaczony dla PC, a dwa to serwerowe procesory Xeon nie dla użytkowników domowych. ?


TOP 200