Mariaż finansów z produkcją

PeopleSoft przejmie za 1,7 mld USD jednego ze swoich konkurentów na rynku ERP - J.D. Edwards.

PeopleSoft przejmie za 1,7 mld USD jednego ze swoich konkurentów na rynku ERP - J.D. Edwards.

Po połączeniu

PeopleSoft i J.D. Edwards - co ma nastąpić jesienią br. - powstanie drugi co do wielkości producent systemów ERP na świecie (ok. 8% udziałów w rynku). Przychody połączonej firmy wyniosą 2,8 mld USD rocznie. PeopleSoft z J.D. Edwards będą ustępować jedynie SAP (18%), wyprzedzą za to Oracle'a (5,4%). Według zapewnień przedstawicieli PeopleSoft obie firmy mają zachować samodzielność w ramach Grupy PeopleSoft.

Polska na marginesie

W Polsce fuzja PeopleSoft i J.D. Edwards ma niewielkie znaczenie. Nie będzie też miała większego w przyszłości, o ile nie zmieni się stosunek obu firm do polskiego rynku. Łącznie ich udział w sprzedaży rozwiązań ERP w Polsce wynosi ok. 3%. "Firmy te nie były do tej pory naszą silną konkurencją. Niemniej śledziliśmy ich działania ze względu na światową pozycję" - stwierdzają przedstawiciele .

Realną konkurencję dla producentów systemów ERP w Polsce stanowił jedynie J.D. Edwards. Firmę reprezentuje na naszym rynku Normax. Ma on kilku typowo polskich klientów, w przeciwieństwie do PeopleSoft, który w większości "rozciągał" na Polskę kontrakty korporacyjne. Ich wdrożeniami zajmował się zespół Noblestar Polska.

PeopleSoft w Polsce to przede wszystkim wdrożenia systemów CRM przejętej kilka lat wcześniej firmy Vantive. PeopleSoft ma też kilku klientów na rozwiązania finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe. J.D. Edwards oferował swoje rozwiązania głównie firmom produkcyjnym.

Integracja rozwiązań?

Mariaż finansów z produkcją

Najwięksi dostawcy systemów ERP w Polsce w 2002 r. (w mln USD)

Jak zapewniają przedstawiciele PeopleSoft, w rezultacie transakcji zostaną zachowane dotychczasowe produkty obu firm. PeopleSoft jest silny w branżach usług finansowych, opieki zdrowotnej i telekomunikacyjnej. Z kolei J.D. Edwards działa głównie w produkcji i przetwórstwie. Kierownictwo PeopleSoft planuje jednak połączenie oferty obu firm i sprzedawanie jej wzajemnie dotychczasowym i nowym klientom.

"Po przejęciu Vantive, PeopleSoft przepisał na swoją technologię jej rozwiązania. Od wersji ósmej system Vantive CRM jest sprzedawany pod nazwą PeopleSoft. Niewykluczone że stanie się podobnie i w tym przypadku" - mówi Lech Marcinkowski, dyrektor zarządzający Noblestar Polska. "PeopleSoft być może wykorzysta w swoich rozwiązaniach te elementy, których dotychczas nie posiadał, głównie związane z zarządzaniem produkcją" - dodaje.

Analitycy nie są do końca zgodni co do pozytywnych rezultatów połączenia. Obie firmy korzystają bowiem z odmiennych technologii i platform. Z drugiej jednak strony fuzja zwiększy obecność PeopleSoft w Europie i wśród klientów z przemysłu.

Koncentracja na rynku ERP

Połączenie J.D. Edwards z PeopleSoft jest kolejną fuzją, która w ostatnich latach miała miejsce na rynku ERP. Microsoft dokonał połączenia Great Plains Software i Navision, przejmując wcześniej obie firmy. Tymczasem na początku czerwca br. Invensys sprzedał Baana funduszom Cerberus Capital Management i General Atlantic Partners. Szacuje się, że Invensys otrzymał za Baana ok. 139 mln USD (kilka lat wcześniej zapłacił za niego 708 mln USD).

Fundusze te są już właścicielem innego producenta systemów ERP - SSA Global Technologies. SSA i Baan mają zostać połączone w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Łączne przychody Baana i SSA mają wynieść ok. 600 mln USD. Podstawowym produktem połączonych firm ma być pakiet iBaan. Jesienią br. Baan planuje wprowadzenie na rynek nowej wersji swojego systemu ERP o kodowej nazwie Gemini. Głównym produktem SSA na rynku ERP jest pakiet BPCS ERP. Firma działa w USA, Europie Zachodniej i Azji.

PeopleSoft i J.D. Edwards w Polsce

  • PeopleSoft - partnerem firmy w Polsce jest Noblestar Polska; firma ma w Polsce ok. 50 klientów, głównie korporacyjnych; korzystają oni z systemów CRM, kadrowo-płacowych i finansowo-księgowych; do największych użytkowników rozwiązań PeopleSoft należą: Telekomunikacja Polska (CRM), Ahold (finanse), 3M i Deutsche Bank (HR); Noblestar ma 13 konsultantów PeopleSoft (30 kolejnych w Europie)

  • J.D. Edwards - partnerami firmy w Polsce są Normax i Delloite & Touche; firma ma w Polsce 53 klientów, do największych należą: Agros Fortuna, Bakoma, Huta Aluminium Konin i Navo (dystrybutor Procter & Gamble); Normax ma ok. 30-osobowy zespół specjalistów od rozwiązań J.D. Edwards.

    Źródło: Informacje własne i firm


  • TOP 200