Mapy Google z funkcjami dedykowanymi dla aut elektrycznych

Mapy Google otrzymają nową funkcję, która pozwoli lepiej zaplanować trasy autami elektrycznymi. Mapy podpowiedzą gdzie warto się naładować oraz czy będzie to możliwe od ręki.

Elektryfikacja samochodów elektrycznych gwałtownie przyśpiesza. Coraz większa ilość producentów prowadzą na rynek auta elektryczne, a widmo zakazu sprzedaży aut spalinowych w Europie do 2035 roku znacząco zwiększa nacisk na odejście od tradycyjnych napędów.

Mapy Google ułatwią ładowanie aut elektrycznych
Źródło: JUICE / Unsplash

Mapy Google ułatwią ładowanie aut elektrycznych

Źródło: JUICE / Unsplash

Niestety postępująca elektryfikacją aut na europejskich drogach nie zawsze współgra z rozwojem infrastruktury, którą trzeba zapewnić do wygodnego podróżowania tego typu pojazdami. Stacji ładowania przybywa w znacznie wolniejszym tempie, niż aut elektrycznych. Dodatkowo oprogramowanie i akcesoria pomyślane o konwencjonalnych pojazdach nie zawsze ułatwiają zdanie.

Zobacz również:

  • Elektryczne auta - zielona technologia nie jest w 100% ekologiczna
  • Android Auto i Apple CarPlay zdominowały rynek
  • Tesla otrzymała europejski certyfikat dla autopilota 4.0

W niedalekiej przyszłości Mapy Google - jedna z najpopularniejszych nawigacji na świecie, która jest chętnie wykorzystywana w Android Auto oraz Apple CarPlay otrzyma nowe funkcje dla posiadaczy aut elektrycznych.

Z danych przekazanych przez portal 9to5Google wynika, że Google pracuje nad udostępnieniem algorytmu pozwalającego wyliczyć trasę do auta elektrycznego z planowaniem ładowania podczas podróży do punktu docelowego.

Google chcąc oszczędzić użytkownikom dodatkowych poszukiwań pozwoli automatycznie dodać do trasy punkty postoju z ładowarkami elektrycznymi, które pozwolą odzyskać zasięg i pokonać całą trasę.

Najpierw opisywana funkcja trafi do aut pracujących pod kontrola Android Automotive. W tych pojazdach Mapy Google uzyskają bezpośredni dostęp do pojemności, aktualnego stanu naładowania oraz planowanego zasięgu na ładowaniu, co pozwoli na jeszcze dokładniejsze planowanie tras.

W Mapach Google prawdopodobnie informacje te będzie można wprowadzić ręcznie, aby lepiej zaplanować trasę autem elektrycznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200