Mapy GIS wspierają walkę z katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej

Wykorzystywane na co dzień do nawigacji satelitarnej i wyszukiwania obiektów systemy informacji geograficznej okazały się niezwykle pomocne przy walce z katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej. Aby ułatwić wymianę informacji między różnymi organizacjami zaangażowanymi w walkę z wyciekiem, po raz pierwszy na taką skalę zintegrowano dane pozyskiwane przez wiele podmiotów rządowych, lokalnych, organizacji i ochotników.

Dynamiczna natura katastrofy w Zatoce Meksykańskiej stanowi wyzwanie dla wielu grup, począwszy od agencji federalnych, przez władze lokalne po branżę turystyczną. Ze skutkami wycieku aktywnie walczy obecnie dziesięć agencji federalnych, do niedawna praktycznie nie wymieniających się danymi.

Aby koordynować wspólne działania powołane zostało Połączone Dowództwo, które za pomocą systemów GIS udostępnia w Internecie dane o aktualnej sytuacji. W tym celu powstał ogólnodostępny serwis RestoreTheGulf.gov, przedstawiający dane istotne dla służb ratunkowych i społeczności lokalnych. Można tam znaleźć m.in. dane na temat położenia plam ropy, zamkniętych strefach połowów, czy zanieczyszczonych odcinkach wybrzeża.

"Mapy GIS stanowią nieocenioną pomoc przy podejmowaniu decyzji" - komentuje Tomasz Wesołowski, dyrektor zarządzający firmy Empathy Internet Software House. $"Dane zwizualizowane za pomocą wykresów, infografik i symboli są dużo łatwiejsze do przyswojenia" - dodaje.

Wspomniany system monitoruje położenie około 6 tysięcy jednostek pływających, a samoloty i satelity nieustannie przekazują zbierane dane, które są na bieżąco aktualizowane na mapach. Dzięki mapom GIS, ochotnicy mogą dowiedzieć się na przykład gdzie znajdują się punkty, gdzie mogą się zgłosić do pomocy w usuwaniu skutków wycieku ropy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200