MapaMap 5.0 - widok 3D jakiego nie było

Nowa wersja mapy przeznaczonej do samochodowych zestawów nawigacji satelitarnej to nie tylko zmieniony interfejs czy uaktualniona sieć drogowa - wprowadzono całkiem nowy widok trójwymiarowy, w którym widać budynki, co znacznie ułatwia poruszanie się po mieście. Na razie projekt jest dostępny w zaledwie 3 miastach, ale aplikacja robi dość duże wrażenie i ma szansę wyznaczyć nowy standard.

Program MapaMap 5.0 ma być dostępny w sklepach już w listopadzie. Cena produktu nie została jeszcze ustalona, ale najprawdopodobniej pozostanie na obecnym poziomie. Będzie można ją kupić razem z dedykowanymi urządzeniami oraz jako mapę do instalacji w systemie Windows Mobile 5.0. Wymagania systemowe nie odbiegają od konkurencyjnych rozwiązań - zalecany jest procesor 300-400 MHz, choć na 266 MHz również będzie można uruchomić program.

Widoki na widok 3D

MapaMap 5.0 - widok 3D jakiego nie było

Nowością jest widok 3D (rzut ulicy pod kątem), w którym umieszczono rzeczywiste bryły budynków - REAL 3D. Zwolennicy renderingu będą musieli zapewne jeszcze długo poczekać na efekty wizualne, gdyż budynki są jednokolorowe. Centrum Warszawy na planie zrobiło na nas dość duże wrażenie, choć informacje o dostępności tego typu map w zaledwie 3 miastach skutecznie ostudziły nasz zapał. Jeżeli wybierasz się do Krakowa, Łodzi lub Warszawy (w stolicy odwzorowano jedynie centrum), wtedy będziesz mógł skorzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania. Pozostałe tryby pracy mapy to standardowy tryb 3D z trójwymiarowym widokiem mapy oraz 2D, czyli widok z góry.

Obecnie nie ma możliwości zmiany kąta widzenia ani modyfikacji kolorystyki mapy w trybie REAL 3D (wersje zainstalowane na urządzeniach różnych producentów będą się prawdopodobnie różniły zestawem kolorów). Docelowo IMAGIS zamierza dodać widok trójwymiarowych budynków w najważniejszych polskich miastach. Nieznane są jednak żadne konkrety. Na konferencji prasowej padło pytanie o wprowadzenie tzw. siatki terenu, która umożliwia pokazywanie ukształtowania terenu (góry i doliny) oraz o umieszczenie tuneli i estakad. Z odpowiedzi wywnioskowaliśmy, że firma na razie nie rozwija tego rodzaju projektu.

Zobacz galerię ilustracji

Aktualizacje

Dotychczasowi klienci mają otrzymać wersję piątą bezpłatnie, w ramach aktualizacji oprogramowania. Ma to zachęcić użytkowników do pozostania przy już wybranym rozwiązaniu. Warto wspomnieć, że aktualizacje MapyMap odbywają się cztery razy w roku.

Mapy

Mapy zawierają ponad 2 miliony punktów adresowych, 1797 szczegółowych planów miast i miejscowości z nazwami ulic i numerami budynków. Imponująca jest sieć drogowa obejmująca 396 753 kilometrów, w tym 96 375 km dróg gruntowych.

MapaMap 5.0 trafi do sprzedaży w listopadzie 2007 roku. W pierwszej kolejności dostępna będzie w wersji dedykowanej dla urządzeń GPS z ekranem 3,5 cala o tradycyjnych proporcjach, a następnie do panoramicznych ekranów o rozmiarach 4,3 cala. Następnie dostępna będzie dla urządzeń klasy PDA (urządzenia Pocket PC z systemem Windows Mobile). Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta.


TOP 200