Mapa na komputerze

W bieżącym zestawieniu cenowym prezentujemy przykłady produktów dla SIT (Systemy Informacji o Terenie) kierowanych na krajowy użytek, przy czym umieszczone tu dane przygotowano na podstawie materiałów pochodzących z tegorocznych wystaw komputerowych.

W bieżącym zestawieniu cenowym prezentujemy przykłady produktów dla SIT (Systemy Informacji o Terenie) kierowanych na krajowy użytek, przy czym umieszczone tu dane przygotowano na podstawie materiałów pochodzących z tegorocznych wystaw komputerowych.

Dla skomplikowanych zastosowań SIT stosowany jest na naszym rynku uniwersalny pakiet MicroStation firmy Bentley Systems Inc. oraz platforma sprzętowa i narzędzia firmy Intergraph. Mocną pozycję Intergraph na naszym rynku utrwaliła powzięta kilka lat temu decyzja zakupi linii technologicznej do produkcji map numerycznych przez Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Na podstawie tych map Centrum Informatyki Sztabu Generalnego WP opracowało SIT dla zastosowań wojskowych oparty na aplikacji POG (Pakiet Grafiki Operacyjnej). Aplikację POG prezentowano na targach CAD/CAM '95 w Warszawie.

Kolejne prezentowane aplikacje opracowane jako programy współpracujące z pakietem MicroStation, to przede wszystkim produkty występujące w ofercie firmy BIPROGEO. Firma ta jest autorem przyjętej przez województwo częstochowskie technologii ewidencji gruntów InterSEG zaś technologia zasadniczej mapy numerycznej (opracowana wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej we Wrocławiu oraz Warszawskim Przedsiębiorstwem Geodezyjnym) została przyjęta do stosowania w województwach legnickim i wrocławskim oraz m.in. w miastach Gdynia i Gliwice.

Wsród już zrealizowanych projektów BIPROGEO można wyliczyć m.in. mapę numeryczną Wrocławia, mapę zasadniczą starówki wrocławskiej z naniesionymi podziemnymi ruinami, mapę numeryczną Gliwic, Polkowic, numeryczny plan zagospodarowania przestrzennego Polkowic, trójwymiarową mapę Polkowic, mapy sytuacyjno-wysokościowe i geologiczne dla KWB Turów czy mapy numeryczne wyrobisk górniczych ZG Rudna.

Firma Imagis jest od lat na rynku polskim związana z rozprowadzaniem i dystrybucją pakietu MapInfo. Jest to produkt opracowany z myślą o platformie PC, przez co nadaje się do zastosowań popularnych i niezbyt kosztownych. O wielu zastosowaniach MapInfo pisaliśmy wielokrotnie na łamach CW - można tu wymienić np. komputeryzację Urzędu Miejskiego w Szczecinie czy Płocku (CW nr 5 i 24 z br.) lub aplikację firmy Techno Progress typu SIT dla ewidencji uzbrojenia terenu (CW nr 38 z ub.r.). Przeglądając ofertę Imagis warto zwrócić uwagę na duży zestaw opracowanych pod MapInfo map mumerycznych oraz numeryczny, adresowy plan Warszawy.

Łódzka firma Jason MacKenzie jest dystrybutorem oprogramowania dla SIT firmy Genasys oraz PCI (patrz CW nr 13 z br., rubryka cennik). Oprogramowanie tych firm jest wykorzystywane m.in. w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego Łodzi oraz Urzędu Miejskiego Zgierza.

Do obsługi grafiki informacji geodezyjnych w wydziałach urzędów miejskich czy gminnych opracowano w Jason MacKenzie aplikację JMK Grun, która właśnie współpracuje z unixowym systemem informacji przestrzennej GenaMap firmy Genasys. Inną aplikacją pozwalająca na wyświetlanie map numerycznych gruntów wraz z towarzyszącą informacją przestrzenną jest JMK Invest. Jest to system nadzoru architektonicznego pozwalający m.in. na wyświetlanie planu zagospodarowania przestrzennego. Działa również jako aplikacja GenaMap.

Geodan Polska (oddział szerszej organizacji międzynarodowej Geodan z siedzibą zarządu w Holandii) ma w swojej ofercie takie produkty dla GIS jak MapInfo, SPANS, ER Mapper, wykonuje przetwarzanie obrazów satelitarnych, tworzy i dostarcza na rynek GEOBAZĘ - mapy numeryczne z obszaru prawie całej Europy. Dzięki podpisaniu umowy z największym w Polsce wydawcą map - Polskim Przedsiębiorstwem Wydawnictw Kartograficznych (PPWK) Geodan Polska opracowuje numeryczne plany miast oraz inne mapy na podstawie materiałów wydawniczych PPWK. Opracowane przez Geodan Polska mapy numeryczne są dostępne w każdej projekcji i formacie używanym przez systemy GIS.

Geodan Polska do dzisiaj wykonał wiele ciekawych opracowań map numerycznych m.in. we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym, w tym np. opracowanie bazy danych sozologicznych (ochrona przyrody i jej zasobów) Polski oraz badanie stanu zanieczyszczenia Zatoki Gdańskiej z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych.


TOP 200