Mapa drogowa dla serwerów Microsoftu

Microsoft udostępnił harmonogram dostarczenia Longhorn Server i ujawnił listę niektórych jego możliwości, udostępnianych w ramach pięcioletniej ‘mapy drogowej’ obejmującej plany wydawania uaktualnień pomiędzy głównymi wydaniami systemu operacyjnego

Longhorn Server ma być oficjalnie dostarczony w roku 2007, wyposażony w mechanizmy platformy aplikacji Web services obejmujące wsparcie Indigo - rodzaj warstwy pośredniczącej Web services projektowanej przez Microsoft. Longhorn zawierać będzie także nowe mechanizmy zarządzania związane z ambitną inicjatywę Microsoftu - Dynamic Systems Initiative, zakładającą możliwość konfigurowania serwerów do poszczególnych ról, takich jak obsługa DNS i IPv6, oraz dopuszczania do pracy jedynie kodu niezbędnego do wykonywania tych zadań. Microsoft poszerzy też możliwości skriptingu oraz wzbogaci automatyzację, monitorowanie, diagnozowanie i zarządzanie konfiguracją. Serwer ten, którego pierwsza beta ma ukazać się w roku przyszłym, a druga w roku 2005, obsługiwał będzie nowy sprzęt i standardy (jeszcze nie wyspecyfikowane), dynamiczne partycjonowanie „mainframe” Windows, bezdyskowe komputery blade i PCI-Express.

Po raz pierwszy Microsoft ujawnił prace nad serwerem Longhorn ponad rok temu, po wcześniejszy zaprzeczeniu jakoby taki serwer był w ogóle projektowany. Obecnie serwer ten jest projektowany wraz z klientem Longhorn, który ma być dostarczony 6 do 12 miesięcy wcześniej niż sam serwer.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików
  • Microsoft zapowiada nową linię małych modeli językowych AI
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu

W latach 2008 lub 2009 powinno pojawić się wydanie uaktualnień (Update Release) dla Longhorna, zawierające zestaw mechanizmów, które będą mogły być dodane do platformy bazowej. ‘Update releases’ są nową koncepcją Microsoftu wywodzącą się z obecnych wydań Feature Pack dostępnych na Webie.

Microsoft dostarczył już pewną liczbę Feature Pack dla Windows Server 2003, obejmujących Windows SharePoint Services i Automated Deployment Services. Windows Update Services - narzędzia zarządzania łatkami - to kolejny Feature Pack spodziewany pod koniec tego roku.

Feature Pack będą rozwijać się w kierunku Update releases. Microsoft nadal będzie kontynuować wydawanie oddzielnych Service Updates i wydań Service Pack dla łatek usuwających błędy oprogramowania.

Uaktualnienia będą udostępniane bezpłatnie klientom z kontraktem Software Assurance, natomiast klientom bez tych kontraktów będą sprzedawane tak, jak nowe platformy. ‘Updates’ będą mieć taki sam ‘cykl życia’ jak oryginalne platformy, to znaczy pięcioletnią obsługę serwisową od dnia pierwszego wydania serwera.

Mapa drogowa, chociaż dotyczy Longhorna, rozpoczyna się już w tym roku synchronizowanym wydaniem Service Pack 1 dla Windows Server 2003 i Windows Server 2003 dla 64-bitowych Extended Systems.

Service Pack 1 wnosi mechanizmy ochronne podobne do tych, jakie można znaleźć w Windows XP Service Pack 2, obejmujące blokowanie ruchu RCP i DCOM, który mógłby powodować problemy kompatybilności niektórych aplikacji, oraz technologię izolowania, która poddawać będzie kwarantannie i kontroli ustawienia konfiguracyjne, zanim dopuści komputer do używania VPN. Service Pack 1 zawiera także Security Configuration Wizard, utility ustalające szczegóły konfiguracyjne serwera w oparciu o zadania, które ma wykonywać.

W roku 2005 pierwsza beta Longhorn Server dostarczona zostanie wraz z Windows Server 2003 Updates o kryptonimie R2. Uaktualnienia te zawierać będą wsparcie połączeń przewodowych i bezprzewodowych w technologiach izolujących, wprowadzonych w Service Pack 1. R2 jest także pierwszym wydaniem zawierającym Trustbridge - warstwę pośrednią opartą na usługach katalogowym, która obsługuje tożsamość sfederowaną w ramach sieci przedsiębiorstwa (korporacji). Zawierać także będzie mechanizmy użytkowania WAN, obejmujące narzędzia optymalizacji wdrożeń systemów w oddziałach zamiejscowych firm i rozszerzające zastosowanie technologii Microsoftu „HTTP over RCP” - po raz pierwszy wdrożonej w Exchange Server do zabezpieczania komunikacji aplikacja-aplikacja.

W roku 2006 wydane zostaną druga wersja beta Longhorn i Service Pack 2 dla Windows Server 2003, a w roku 2007 wydanie finalne Longhorn Server, które zawierać będzie wszystkie mechanizmy wprowadzone przez R2. W roku 2008 ukaże pierwszy Service Pack, a w roku 2009 pierwsze Update release Longhorna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200