Mapa do nawigacji

PowerMapper to narzędzie pomocne w nawigacji po stronach World Wide Web.

PowerMapper to narzędzie pomocne w nawigacji po stronach World Wide Web.

Dobrze wykonany schemat zawartości serwera WWW, widoczny dla wszystkich odwiedzających go użytkowników, pomaga im bardzo szybko zapoznać się ze strukturą ułożenia stron, dzięki czemu łatwiej się po nich poruszać. Niestety, zbudowanie takiego schematu wymaga wiele pracy od webmastera, zwłaszcza jeśli zawartość podległego mu serwera zmienia się dość często. Pomóc może w tym zakresie program PowerMapper. Jest to bardzo mała aplikacja, której jedynym zadaniem jest tworzenie interakcyjnego schematu zawartości serwera WWW.

Posługiwanie się nią jest wyjątkowo proste. Po wgraniu głównej strony do przeglądarki (widocznej po prawej stronie ekranu – jest ona bowiem zintegrowana z programem), wystarczy nacisnąć przycisk Nowa Mapa (New Map). PowerMapper zaczyna wówczas przeglądać wszystkie strony dostępne na serwerze, rysując jednocześnie schemat ich połączeń. W ten sposób w oknie przeglądarki tworzona jest ich hierarchiczna graficzna reprezentacja (po lewej stronie widoczne symboliczne wskazania poszczególnych stron). Po zakończeniu przeszukiwania program tworzy dwa pliki: stronę HTML, zawierającą schemat, i zbiór graficznych reprezentacji stron, prezentowanych jako ikony. Można potem zmieniać podpisy do tych reprezentacji stron lub wybierać sposób prezentacji schematu (także bez ikon).

Pliki te wystarczy włączyć do własnego serwera, by stanowiły punkt informacyjny dla odwiedzających. Program dodatkowo sprawdzał poprawność składni stron WWW, które odwiedzał, ale do tego celu lepiej wykorzystywać inne narzędzia. Program jest dość drogi (99 USD), jak na narzędzie, które posiada właściwie jedną funkcję, może być jednak bardzo przydatny w przypadku serwerów WWW, które często zmieniają strukturę i zawartość. Do obsługi PowerMappera potrzebna jest przeglądarka Internet Explorer (zostaje ona zintegrowana z programem).

<hr size=1 noshade>Producent: Electrum Multimedia Ltd.

Obsługiwane platformy sprzętowe: Windows 95 i NT 4.0

http://electrum.co.uk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200