MapBox łączy CD-ROM z satelitarnym namierzaniem

Użytkownicy laptopów będą wkrótce mogli używać systemu satelitarnego określania pozycji oraz pamięci ROM na dyskach kompaktowych do ustalania na szczegółowej mapie wyświetlanej na ekranie swego położenia z dokładnością do 250 metrów.

Użytkownicy laptopów będą wkrótce mogli używać systemu satelitarnego określania pozycji oraz pamięci ROM na dyskach kompaktowych do ustalania na szczegółowej mapie wyświetlanej na ekranie swego położenia z dokładnością do 250 metrów.

Firma DeLorme Mapping z Freeport w USA zacznie w przyszłym miesiącu sprzedawać GPS MapBox, czyli urządzenie peryferyjne wielkości książki telefonicznej, łączące w sobie odbiornik GPS (Global Positioning Satellite) ze szczegółową mapą Stanów Zjednoczonych na dysku kompaktowym, co w sumie tworzy geograficzną bazę danych, którą może modyfikować użytkownik.

Prezes firmy z Freeport, David M. DeLorme stwierdził, że zamówienia Wydziału Obrony podczas wojny w Zatoce Perskiej pomogły w rozwoju systemu przeznaczonego na laptopy, mimo że wojna skończyła się, zanim firma była gotowa dostarczyć swój produkt. DeLorme Mapping dostarcza już wielu cywilnym i wojskowym instytucjom produkty i informacje dotyczące map.

MapBox ukaże się w wersji standardowej za 7995 USD i profesjonalnej za 9995 USD. Dodatkowe 2000 USD daje możliwości budowania i łączenia się z innymi geograficznymi bazami danych. System wymaga komputera z systemem MS-DOS wystarczająco mocnego, by wykonywać program Windows firmy Microsoft. Poleca się co najmniej 386SX z 2 MB pamięci operacyjnej. Jednostka waży około 2,5-3 kg. Informacje z bazy danych umieszczonej na CD-ROM-ie wysyła przez port równoległy laptopa, a dane GSP o pozycji w czasie rzeczywistym wysyła przez port szeregowy.

Zarówno MapBox, jak i laptop mogą pracować zasilane przez adapter, który pobiera energię z gniazda samochodowej zapalniczki. Nawet laptopy zaopatrzone w baterie wystarczające na trzy godziny zwykle będą potrzebować zewnętrznego zasilania.

System pozwoli użytkownikom na utworzenie połączeń przez modem i telefon komórkowy, ale uwzględniając małą prędkość połączeń komórkowych, wydaje się że prościej będzie mieć dane ze sobą.

Testując MapBox, firma stwierdziła, że jest on bardziej odporny niż laptop, mimo iż napęd CD-ROM-u jest istotnie czułym składnikiem. Tak więc prawdopodobnie czynnikiem decydującym o niezawodności systemu będzie właśnie laptop.

Chociaż połączenie danych o mapach na CD-ROM-ie z obecną technologią GSP daje dokładność około 250 metrów, możliwe jest jej zwiększenie. Dodanie informacji pochodzącej ze zdjęć lotniczych - tak proste jak wymiana CD-ROM-u daje użytkownikowi jeszcze większą dokładność. Przy szłe wersje oprogramowania po zwolą użytkownikowi na połączenie stacjonarnego MapBoxu z poruszającym się MapBoxem i uzyskanie dokładności w granicach centymetra.

Mapy zajmują około 500M z pojemności CD-ROM-u wynoszącej 650MB. Zawiera on miliony współrzędnych i stanowi równoważnik 150 kg map papierowych. Poza szczegółową informacją o fizycznych cechach terenu, mapy zawierają także nazwy wszystkich ulic i adresy wszystkich kwartałów na terenach miejskich.

Oprogramowanie bazy danych tego systemu jest zgodne z plikami arkuszy kalkulacyjnych i programów baz danych współpracujących z systemem Windows, a także innych baz danych oferujących Structured Query Language.

DeLorme Mapping, firma 15-le-tnia, działa w biznesie komputerowym od około siedmiu lat, traktując to jako sposób na zwiększenie dokładności map. Swój pierwszy atlas na CD-ROM-ie wypuściła w roku 1986. Firma tworzy i tłoczy własne dyski CD-ROM.

- Zawsze je uaktualniamy -twierdzi DeLorme. - Prawdopodobnie codziennie tworzymy nowy compact disk z danymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200