Mannesmann zgadza się na połączenie z Vodafone Airtouch

Powołując się na "wolę większości akcjonariuszy", Mannesmann zgodził się na połączenie z Vodafone Airtouch. Wartość transakcji oszacowano na ponad 192 mld USD.

Powołując się na "wolę większości akcjonariuszy", Mannesmann (niemiecki gigant telekomunikacyjny) zgodził się na połączenie z Vodafone Airtouch, największym na świecie operatorem telefonii komórkowej.

Po wielu miesiącach obrony przed wrogim przejęciem, Mannesmann zgodził się przyjąć, określaną już mianem przyjacielskiej, ofertę brytyjskiej firmy, w ramach której jego akcjonariusze za każdą swoją akcję otrzymają 58,96 akcji Vodafone. Oferta ta o ok. 5% przebiła złożoną wcześniej.

Po połączeniu Vodafone będzie kontrolowała 50,5% nowo powstałego koncernu, a Mannesmann 49,5%. Koncern będzie miał dwie siedziby główne - w Wlk. Brytanii i Niemczech.

Chociaż Klaus Esser, prezes Mannesmanna, do ostatnich chwil przeciwny przejęciu, ostatecznie wyraził na nie zgodę, to nie zamierza pozostać w firmie. Na transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej zapowiedział, że zamierza pełnić swoje obowiązki tylko do czerwca br. Zapytany, dlaczego ostatecznie zgodził się na zawarcie umowy, Esser stwierdził, że w negocjacjach reprezentował interesy akcjonariuszy Mannesmanna. Dodał też, że oferta Vodafone od czasu jej złożenia w październiku ub.r. została podniesiona o ok. 90%. Jej wartość pierwotnie była oceniana na ok. 98 mld USD, obecnie wynosi ok. 192 mld USD.

Ponadto ustalono, że część inżynieryjna Mannesmanna, oddział Engineering and Automotive, zostanie wprowadzona na giełdę w połowie roku oraz nie zostaną odsprzedane, posiadane przez Mannesmana, akcje Mannesmann Arcor, niemieckiego operatora sieciowego, i włoskiego operatora Infostrada.

Połączenie firm musi jeszcze zostać zaakceptowane przez rady nadzorcze obu stron.

***

Mannesmann i Vodafone AirTouch prowadzą rozmowy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200