Mamy nowy rekord dokładności wyliczenia wartości liczby Pi

Szwajcarscy naukowcy z University of Applied Sciences of the Grisons poinformowali, że używając wysokowydajnego komputera pracującego w uniwersyteckim centrum danych, pobili światowy rekord dotyczący jednego z matematycznych dylematów wszechczasów, jakim jest wartość liczby Pi.

Pi

Komputer dodał aż 12,8 bln nowych cyfr do liczby podającej wartość Pi, która obecnie zawiera wręcz niewiarygodnie długą liczbę składającą się z 62,8 bln cyfr. Dokonał tego komputer pracujący w ośrodku obliczeniowym DAViS (Data Analytics, Visualisation and Simulation), podając dokładnie 62 831 853 071 796 cyfr określających wartość Pi, bijąc tym samym poprzedni rekord ustanowiony w zeszłym roku, który zawierał 50 bln cyfr.

Jeszcze wcześniej rekord należał do firmy Google, która podała w 2018 roku wartość liczby Pi, składającej się wtedy z nieco ponad 31,4 bln cyfr. Nowa wartość Pi zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa i dopiero wtedy cała liczba zostanie ogłoszona publicznie. Nie czekając na ten moment naukowcy podali już ostatnie dziesięć cyfr liczby Pi: 7817924264.

Zobacz również:

  • Premiera systemu Red Hat Enterprise Linux 8.5
  • Padł rekord szybkości transmisji danych
  • Microsoft zwiększa maksymalną długość plików magazynowanych w chmurze

Przez całe wieki od niepamiętnych czasów, naukowcy starali się określić jak najdokładniej wartość liczby Pi. Starania te nigdy nie zakończą się stuprocentowym sukcesem, ponieważ Pi jest liczbą niewymierną. Dlatego zawsze będzie można tylko dodawać do niej w nieskończoność kolejne cyfry. To powoduje, że naukowcy nieustannie konkurują o to, kto poda najwięcej cyfr. Jak widać, aktualnie rekord ten należy do szwajcarskich naukowców.

Przyznali oni, że jednym z głównych wyzwań przed jakim stanęli, była wielkość pamięci potrzebnej do takich obliczeń. Dokonał tego komputer zawierający procesory AMD Epyc 7542, mające do dyspozycji 1 TB pamięci RAM. Była to jednak zbyt mała pamięć, aby mogła przechować tak długą liczbę.

Naukowcy stworzyli więc specjalną aplikację typu y-cruncher, która przetwarzała w odpowiedni sposób wartość liczby Pi i zapisywała ją na kilkudziesięciu dyskach twardych o ogólnej pojemności 16 TB. Udało się i rekord został pobity.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200