Małżeństwo z rozsądku

Informatycy muszą na bieżąco i z wyprzedzeniem oceniać przydatność nowych technologii w kontekście potrzeb biznesowych i rynkowych. "Głównym inicjatorem zakupu i wdrożeń rozwiązań IT nadal są działy IT, chociaż coraz częściej przy podejmowaniu takich decyzji kluczową rolę odgrywają menedżerowie spoza działów IT. Z prostej przyczyny. Zarządy firm, dostosowując strategie rozwoju do nowej rzeczywistości, muszą zadbać o narzędzia, które umożliwią ich efektywną realizację" - mówi Dariusz Kudzia, prezes Apriso Polska.

Małżeństwo z rozsądku
Aby trafnie i efektywnie wprowadzać innowacje, potrzebny jest w firmie dwugłos: ścisłe współdziałanie pomiędzy biznesem a działem IT. Rola CIO jest obecnie niezmiernie ważna: to IT wie, jak dobrać odpowiednie rozwiązanie informatyczne, jednak bez porozumienia z zarządem firm nie da się przeprowadzić żadnego projektu, tak by wiedza ta przełożyła się na konkretny wynik finansowy całej organizacji.

Bez integracji biznesu i IT firmy nie mogą skorzystać na innowacyjnych rozwiązaniach. Potwierdzają to badania IBM "Global CEO Study" - organizacje, które sprawnie scaliły sferę biznesu i technologii, uzyskały lepsze wyniki finansowe w porównaniu przedsiębiorstwami, którym się to nie udało. 30% innowacyjnych działań dotyczy modyfikacji modelu biznesowego. Firmy, które wprowadziły innowacyjne modele biznesowe, odnotowały znacznie wyższy przyrost marży operacyjnej (w ujęciu pięcioletnim).

Badanie IBM "Nowy głos CIO", przeprowadzone w 2009 r. wśród dyrektorów IT w 78 krajach na świecie, także z Polski, pokazuje, że szefowie działów IT napędzają wzrost innowacyjności i zysków w przedsiębiorstwach. Na tej podstawie można wyróżnić trzy główne obszary działania CIO: wspieranie innowacji, poprawianie wskaźnika rentowności IT, rozszerzanie zakresu wpływów biznesowych. Wraz ze zmianami roli dzisiejszych CIO zmienia się także typ prowadzonych projektów. Badanie pokazało, że 76% respondentów planuje zrealizować projekty wirtualizacyjne związane z oszczędnością energii. Taki sam odsetek ankietowanych spodziewa się w ciągu kolejnych 5 lat silnego scentralizowania infrastruktury, a 53% zamierza wprowadzić w pełni zestandaryzowane, opłacalne procesy biznesowe. Projekty te pozwolą im na poświęcanie mniejszej ilości czasu i środków na zarządzanie wewnętrzną infrastrukturą, a więcej na zmiany potrzebne do zwiększenia zysków. Polscy dyrektorzy IT skupią się na projektach wirtualizacyjnych, BPM i SOA (81%), jednak najwięcej będzie innowacyjnych projektów z dziedziny integracji aplikacji (88%).

Unijna innowacyjność

W 2007 r. inwestycje na IT w Polsce wyniosły 25,3 mld zł. IDC przewiduje, że w latach 2006-2011 wzrost rocznych nakładów na IT w naszym kraju wyniesie 12,8%, z czego 9,8% stanowić będą wydatki na oprogramowanie. Jak co roku cześć projektów będzie realizowana ze środków unijnych.

W tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał od Unii Europejskiej 200 mln zł na wsparcie firm wdrążających innowacyjne technologie. Dzięki temu znacznie więcej przedsiębiorstw będzie mogło otrzymać kredyty technologiczne.


TOP 200