Mały wzmocniony serwer

Odporne na awarię serwery firmy Stratus pracują pod kontrolą "wzmocnionych" wersji systemów Windows 2000 i 2003.

Odporne na awarię serwery firmy Stratus pracują pod kontrolą "wzmocnionych" wersji systemów Windows 2000 i 2003.

Systemy odporne na awarie są oferowane od dawna. Najbardziej znane z nich to niedostępne już rozwiązania przejętej niegdyś przez IBM firmy Sequent oraz wciąż oferowane przez HP systemy Tandem. Oba rozwiązania były rozwijane pod kątem systemów Unix i kosztowały setki, a niekiedy miliony dolarów. Firma Stratus Technologies opracowała bezawaryjny serwer ftServer 6600. Serwery Stratus wykorzystują procesory Intela i zostały zoptymalizowane pod kątem systemu Windows Advanced Server 2000 oraz najnowszego Windows Server 2003. Inna jest także cena. Dostępne na razie tylko w USA urządzenia można kupić za ok. 100 tys. USD.

Nadmiarowy spokój ducha

Niezwykle wysoki poziom dostępności ftServer udało się osiągnąć dzięki architekturze modułowej. W ftServer 6600 prawie wszystko jest redundantne. Serwer składa się ze stelażu o wysokości 10U i siedmiu "wsuwanych" modułów - dwóch dla redundantnych dysków twardych, dwóch dla redundantnych kart PCI oraz trzech (lub dwóch) dla redundantnych płyt głównych (na jednej płycie można umieścić do 4 procesorów Intel Xeon 2,8 GHz). Jeśli jeden z pary modułów nagle przestanie pracować, drugi natychmiast przejmuje jego zadania bez przerwania transakcji czy utraty danych. Każdy zawiera własny zasilacz i system chłodzący, a wszystkie są połączone przy wykorzystaniu pasywnej magistrali.

Status ftServer 6600 uruchamia się, wykorzystując pojedynczy zestaw procesorów, dysków i modułów I/O. Po starcie systemu operacyjnego, ładowane są specjalne sterowniki i programy narzędziowe, które uruchamiają moduły redundantne. Programy te mają utrzymywać moduły zapasowe w ciągłej gotowości, tak aby w każdej chwili mogły błyskawicznie przejąć zadania modułów, które uległy awarii.

Jeden z pary modułów zawsze jest aktywny, podczas gdy drugi monitoruje zachowanie aktywnych komponentów, wykorzystując specjalne obwody kontrolne oraz połączenia za pośrednictwem szyny systemowej. W chwili awarii moduł zapasowy przejmuje pracę podstawowego, a równocześnie wysyła do narzędzi zewnętrznych alert poprzez protokół SNMP oraz bezpośrednio do administratora w formie wiadomości e-mail. W razie awarii każdy z modułów procesorowych może "wdzwaniać" się poprzez wbudowany modem do centrum monitorowania Stratus, gdzie inżynierowie błyskawicznie diagnozują problem.

Wszystkie moduły serwera mogą być wyjmowane podczas pracy urządzenia, bez zakłóceń w procesie przetwarzania danych. Po wyjęciu i ponownym włożeniu modułu status pełnej odporności na awarie powraca w ciągu kilku minut. Sygnalizują to diody umieszczone w przedniej części obudowy modułów.

Podręczny zestaw narzędziowy

ftServer 6600 może pracować pod kontrolą Windows 2000 Advanced Server lub Windows Server 2003. Standardową instalację Windows producent uzupełnia jednak własnymi komponentami, które mają "wzmacniać" system. Oprócz tego na serwerze jest instalowane oprogramowanie kontrolujące proces przenoszenia obciążenia z płyty na płytę podczas awarii, w tym synchronizację stanu modułów i replikację pamięci pomiędzy nimi. Wraz z serwerem są dostarczane programy narzędziowe przeznaczone do konfigurowania i bieżącego monitorowania pracy serwera. Cały system może być zarządzany za pośrednictwem Microsoft Management Console lub przeglądarki WWW .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200