Mały oddział, duży kłopot

Uprawnienia do backupu

W firmie, która posiada wiele instancji systemu backupowego, musi nastąpić podział uprawnień pomiędzy centralę a informatyków w oddziałach. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą ról. Rola określa uprawnienia w systemie i podlega przypisaniu do użytkowników i administratorów. Lokalny administrator w oddziale może przykładowo przejrzeć raporty, uruchomić ręcznie skonfigurowany backup, zdefiniować własne, doraźne zadania, ale nie może modyfikować firmowej polityki, nie ma uprawnień do kopii bezpieczeństwa w centrali. Dla ułatwienia prac, nowoczesne oprogramowanie umożliwia jej dystrybucję, aby wszystkie maszyny, których polityka dotyczy, miały dystrybuowaną, właściwą politykę.

Magistrala dla danych

Tradycyjny model pracy niewielkiego systemu backupowego polega na transmisji danych za pomocą sieci LAN. Podejście to ma ważną zaletę - jest tanie, gdyż nie wymaga żadnych inwestycji w infrastrukturę sieciową. Wystarczy też do tego, aby maszyny mogły komunikować się w sieci lokalnej i by na każdej z nich było zainstalowane oprogramowanie do backupu, napęd taśmowy jest dołączony do serwera.

Niestety system, który przesyła wszystkie dane przez LAN, jest stosunkowo powolny, ponadto transmisja dużych porcji danych podczas pracy powoduje poważne obciążenie sieci lokalnej. Jeśli firma nie posiada naprawdę szybkiej magistrali (Gigabit Ethernet to minimum), transfer nie będzie zadowalająco szybki. Nie można zapominać o wpływie masowego ruchu, związanego z backupem, na wydajność aplikacji.

Firmy wielooodziałowe, magazynujące dużo danych w różnych repozytoriach, eksploatujące wiele macierzy dyskowych, zmuszone są do korzystania z sieci SAN. Chociaż dane z oddziałów spływają poprzez WAN do centralnego zasobu pamięci masowej w centrali, ruch ten jest stosunkowo powolny i nie stanowi dużego obciążenia dla sieci LAN. Nie można powiedzieć tego o masowym ruchu z zasobów pamięci masowej na taśmę w oknie backupowym. Tak duża ilość danych potrafi zapchać niejeden LAN. Dzięki przeniesieniu ruchu, związanego z transferem danych, do sieci SAN, obciążenie LAN jest minimalne. Niektóre macierze dyskowe (np. NetApp FAS) posiadają mechanizm backupu za pomocą NDMP i systemu operacyjnego macierzy, który kopiuje dane do napędu podłączonego bezpośrednio do biblioteki. Rozwiązanie to odciąża LAN i SAN, jest dość wydajne. Minusem jest stosunkowo trudna obsługa i kopiowanie danych w prosty sposób wyłącznie z jednej macierzy dyskowej.

Serwer backupowy przy kopiowaniu danych jest dość mocno obciążony, gdyż wszystkie dane z zasobów pamięci masowej muszą przez niego przechodzić, zanim zostaną skopiowane na taśmę. Rozwiązaniem, które odciąża serwer backupowy, jest server-less backup, gdzie dane z zasobów przesyłane są wprost do biblioteki taśmowej w obrębie sieci SAN i nie przechodzą przez serwer. Za kopiowanie danych odpowiedzialny jest element infrastruktury zwany "data mover", który może być integralną częścią macierzy i często tak jest.


TOP 200