Malejący multicast

Pojawiają się coraz lepsze narzędzia do multicastingu IP.

Pojawiają się coraz lepsze narzędzia do multicastingu IP.

Technika multicastingu, czyli przesyłania danych w sieciach IP transmisji multimedialnych, gdzie pojedynczy serwer dystrybuuje strumienie pakietów pomiędzy wielu odbiorców, pozostaje rozwiązaniem niszowym. Dataquest przewiduje nawet, że wartość rynku multicastingu IP systematycznie będzie się zmniejszać, brak bowiem rozwiązania problemów bezpieczeństwa czy dobrych narzędzi nadzorujących transmisję. Dzisiaj multicasting stosuje się głównie do prowadzenia wideokonferencji.

Niektórzy specjaliści liczą, że zainteresowanie tą technologią może wzrosnąć wraz z pojawieniem się nowych rozwiązań, które wyeliminują pewne ograniczenia multicastingu IP. Kilka nowości zaprezentowano w czasie targów MCast w USA. Holenderska firma Irdeto Access i izraelska NDC przedstawiły rozwiązania pozwalające na szyfrowanie transmisji. Programy tych firm pozwalają na kodowanie transmisji we współpracy z rozwiązaniami kryptograficznymi Baltimore i Entrust.

Nortel udostępnił narzędzia oparte na Javie, przeznaczone do monitorowania i kontroli transmisji. Sun wciąż pracuje nad protokołem Java Reliable Multicast (JRM), związanym z platformą Solaris. JRM będzie dostępny jako pełna biblioteka Javy, która umożliwi budowę aplikacji multicastingowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200