Malejąca wydajność

Jak mierzyć efektywność działań zapobiegających spadkowi wydajności Windows.

Jak mierzyć efektywność działań zapobiegających spadkowi wydajności Windows.

Z każdym miesiącem pracy system Windows działa coraz wolniej. Niektórzy użytkownicy co kilka miesięcy wykonują kopie archiwalne, formatują dysk i ponownie instalują Windows. Istnieją jednak mniej drastyczne sposoby przywracania zadowalającej wydajności, które podamy w kolejnych numerach CW. Zacznijmy od wyboru sposobu sprawdzenia efektywności dokonywanych zmian.

Większość popularnych programów testuje wyłącznie teoretyczną szybkość pracy komputera. Dla użytkownika spadek wydajności Windows jest odczuwalny poprzez spowolnienie reakcji na rutynowe działania: uruchamianie programów lub otwieranie dokumentów. W teście porównawczym powinno więc być otwartych możliwie najwięcej programów i dokumentów. Przedstawiona procedura umożliwia mierzenie wydajności Windows i określenie skuteczności zastosowanych operacji naprawczych.

Krok 1. Do podkatalogu Autostart (C:\Windows, Menu Start, Programy) należy przenieść "skróty" najczęściej używanych aplikacji i dokumentów. System Windows automatycznie je uruchomi.

Krok 2. Po wykonaniu tych czynności należy wykonać restart komputera. Na początku Windows jak zwykle uruchamia standardową procedurę testowania, a po jej zakończeniu pojawia się napis Microsoft Windows 98. Trzeba zmierzyć czas, jaki mija od tego momentu do załadowania wszystkich programów oraz dokumentów i zniknięcia z ekranu klepsydry. Wartość ta jest punktem odniesienia, do którego porównywane będą wyniki kolejnych pomiarów.

Krok 3. Do sprawdzenia dostępnej pamięci można wykorzystać program Monitor systemu. Po jego uruchomieniu, należy kliknąć na opcję wyświetlającą wykres Menedżer pamięci: nie używana pamięć fizyczna i odczekać kilka sekund. Jeśli w okienku Monitor systemu nie ma takiej opcji, można ją wybrać klikając kolejno na funkcje: Edycja, Dodaj element, Menedżer pamięci, Nie używana pamięć fizyczna i OK. Następnie należy zapisać liczbę wyświetloną przez Monitor systemu na pasku stanu.

Krok 4. Używając programu Eksplorator Windows, należy utworzyć katalog C:\Hold i przenieść do niego "skróty" powstałe w katalogu Autostart (Krok 2).

<hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200