Małe jest piękne - okrojone wersje Longhorn

Microsoft bierze przykład z Linuksa - nowa wersja systemu Windows ma być dostępna w kilku wersjach, przeznaczonych do określonych zastosowań.

Microsoft pracuje nad stworzeniem kilku wersji nowego systemu - Longhorna - dedykowanych do konkretnych zastosowań. Co ciekawe, w przeciwieństwie do aktualnie oferowanych Windows, mają być one oparte jedynie na części kodu 'okienek'. Tym samym twórcy "okienek" chcą lepiej konkurować z Linuksem, który dzięki dostępności kodu źródłowego, pozwala na kompilację części jądra niezbędnej do przewidzianych zastosowań.

Największym wyzwaniem stojącym przed Microsoftem jest określenie, jakie części kodu źródłowego mogą zostać usunięte, bez większego uszczerbku dla funkcjonowania całego systemu i pisanych dla niego aplikacji. Nowe rodzaje 'okienek' mają ograniczyć koszty utrzymania komputerów (trzeba będzie instalować jedynie te poprawki. które dotyczą zastosowanej części kodu) oraz poprawić bezpieczeństwo systemu (zgodnie z zasadą 'mniej kodu - mniejsza szansa na wykorzystanie zawartych w nim błędów'). Microsoft nie wyklucza możliwości stworzenia wersji dostosowujących ilość wykorzystywanego kodu do potrzeb użytkownika.

Zobacz również:

  • Niebezpieczne malware atakujące Windowsa poprzez porty USB
  • Linuks: Torvalds zapowiada koniec dominacji języka C

Nowe "okienka" mają się pojawić w 2007 roku, razem z wersją serwerową Longhorn. Rzecznik firmy nie poinformował, czy 'dedykowane Windows' będą tańsze od pełnych wersji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200