Małe i średnie firmy oszczędzają na bezpieczeństwie IT

Większość firm sektora MSP korzysta z oprogramowania antywirusowego, zapory sieciowej i narzędzi do tworzenia kopii zapasowych. Jednak tylko kilkanaście procent małych i średnich firm decyduje się na wdrożenie systemów ochrony przed wyciekami danych lub narzędzi do szyfrowania.

"Staramy się wytłumaczyć przedsiębiorcom, że dzisiejszy obraz zagrożeń powoduje konieczność zaostrzenia polityk bezpieczeństwa, a co za tym idzie wyposażenia firmy w szerszy wachlarz narzędzi. Martwi szczególnie pomijanie rozwiązań chroniących przed wyciekiem danych. Przeprowadzone dla nas badania pokazały bowiem, że prawie 60 proc. pracowników polskich firm wynosi dane z firmy bez zgody pracodawcy" - mówi Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska. Z badania przeprowadzonego przez firmę Symantec wynika, że statystycznie niemal 70 proc. firm sektora MSP korzysta z rozwiązań antyspamowych. Znacznie mniej popularne są natomiast narzędzia do zabezpieczania danych, filtrowania treści, czy archiwizacji wiadomości e-mail.

Eksperci firmy Symantec podkreślają, że za bezpieczeństwo informatyczne w firmach sektora MSP odpowiadają administratorzy IT (56 proc.) lub kierownictwo (38 proc.). Natomiast decyzję o zakupie konkretnego narzędzia z zakresu bezpieczeństwa podejmuje zazwyczaj osoba odpowiedzialna za IT (47 proc.) lub właściciel firmy (38 proc.). Istotnym kryterium branym pod uwagę przy wyborze konkretnych rozwiązań ochronnych jest cena. Cechą tą kieruje się ok. 61 proc. ankietowanych. W większości firm sektora MSP kryterium to ustępuje tylko skuteczności poszczególnych systemów, którą pod uwagę bierze 85 proc. ankietowanych. Jednocześnie co dwunasta firma (8 proc.) korzysta wyłącznie z bezpłatnych narzędzi z zakresu bezpieczeństwa IT.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że najczęstszymi skutkami awarii lub ataków wymierzonych w firmowe systemy IT w firmach sektora MSP są spadki produktywności (66 proc.) oraz utrata danych (37 proc.). Jedna na dziesięć firm wskutek awarii lub ataku straciła zaufanie klientów. Badanie ankietowe przeprowadzono na początku czwartego kwartału 2010 roku na grupie 200 polskich przedsiębiorstw sektora MSP.

Czytaj też:

Adresów IPv4 zabraknie już w tym tygodniu?

Netasq: Nadchodzi nowa fala zagrożeń dla bezpieczeństwa IT

Co siódma firma z sektora MSP ma problemy z rozliczaniem VAT według nowych stawek

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200