Małe firmy, duży problem

Stan bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej w firmach MSP jest bardzo zły.

Ankieta Global Small and Mid-sized Business Security and Storage przeprowadzona przez Symantec objęła 1500 firm MSP z całego świata. Wyniki są zatrważające i dokładnie odzwierciedlają to, że wśród małych i średnich firm poziom bezpieczeństwa jest wysoce niezadowalający. Aż 56% ankietowanych nie posiada w ogóle rozwiązań ochrony stacji roboczych, na które składają się oprogramowanie antywirusowe, zapora sieciowa z modułem HIPS oraz narzędzia do wykrywania i usuwania złośliwego kodu. Przy tym 35% ankietowanych nie wykorzystuje nawet ochrony antywirusowej. Oprócz ochrony przed złośliwym kodem i włamaniem, ważnym elementem jest archiwizacja. Niestety tutaj też występują bardzo poważne braki, gdyż aż 53% firm nie posiada żadnych systemów wykonywania kopii bezpieczeństwa. W obliczu takich wyników, nie dziwią problemy z bezpieczeństwem danych w firmach MSP.

56%

ankietowanych nie posiada w ogóle rozwiązań ochrony stacji roboczych

Najważniejszymi przyczynami, dla których ochrona w małych i średnich firmach jest tak słaba to: niedostateczna wiedza i odpowiedzialność pracowników IT oraz poważne braki budżetowe. Nie jest to jedynie polska przypadłość. Wśród badanych firm nieco ponad 50% nie posiada pracowników odpowiedzialnych za IT, a 40% nie ma odpowiedniej wiedzy i nakładów, aby wdrożyć rozwiązania zabezpieczeń. W polskich warunkach zapewne wygląda to bardzo podobnie.

Pierwszym ogniwem ochrony powinna być zapora sieciowa. Na szczęście firmy odchodzą już od udostępniania połączenia internetowego za pomocą usługi systemu Microsoft Windows. Router z jakimś firewallem jest już niemal we wszystkich polskich firmach, bardzo często są to proste urządzenia takich producentów, jak D-Link czy Linksys. Do segmentu MSP świetnie nadają się też niewielkie urządzenia UTM (np. firm SonicWall, 3Com/Tipping Point, a nawet wyższe modele D-Link), które za cenę ok. 3000 zł mogą zapewnić o wiele lepszy poziom bezpieczeństwa. Są też tańsze rozwiązania, które nie posiadają niektórych opcji, ale z powodzeniem wystarczą dla małych biur. Tutaj barierą niekoniecznie jest budżet, bardzo poważnym problemem jest nieświadomość właścicieli oraz osób, które w ten czy inny sposób pomagają tym firmom działać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200