Mała fundacja, wielki finał

Użytkownicy Aukcji WOŚP logują się na swoje konta z Allegro, ale punkty za komentarze są naliczane osobno. Dla podwyższenia bezpieczeństwa logowania, wprowadzono mechanizm bezpiecznych haseł - ten sam, który działa w Allegro. Gdy użytkownik ma zamiar zmienić cokolwiek w swoim profilu, musi wykonać to w głównym serwisie, a zmiana będzie synchronizowana do portalu aukcji WOŚP. Do ochrony aukcji wykorzystuje się rozwiązania bezpieczeństwa aplikacji webowych dostarczone przez firmę F5, te same, które chronią serwis Allegro. Analityka związana ze zliczaniem kliknięć wykorzystuje skrypty firm trzecich (Gemius, Adwords), ze względu na stosunkowo niewielki ruch, nie ma potrzeby uruchamiania rozwiązań analitycznych i hurtowni danych.

Andrzej Gałczyński mówi: "Platforma Aukcje WOŚP jest bardzo wygodna dla nas. Sztab Orkiestry wystawia przedmioty na aukcje tak samo jak każdy inny użytkownik tego serwisu. Mamy tylko nieznacznie wyższe uprawnienia, możemy na przykład wyróżniać aukcje lub zmienić ich datę zakończenia. Aukcje monitoruje zespół Allegro, który posiada w tym doświadczenie".

Bardzo ważny kanał kontaktu

Internet jest bardzo ważnym kanałem komunikacji, w pełni docenianym przez WOŚP. Fundacja w tym celu współpracuje z firmą ATM, która organizuje hosting, udostępniając serwery oraz łącza. Oprócz strony WWW Fundacji, przy każdym finale uruchamiana jest osobna podstrona z nim związana. Serwis internetowy to nie tylko strony WWW, podczas finału transmitowany jest także obraz ze studia. Transmisję tę obsługuje portal Onet za pomocą swoich narzędzi. Andrzej Gałczyński tak szacuje obciążenie hostingu WOŚP: "Do normalnej pracy w ciągu roku, strona WOŚP zużywa mniej niż 10 Mbit/s łącza, przeciętnie około 6-7 megabitów. Podczas finału obciążenie przekracza tę granicę wielokrotnie. W tym roku odnotowaliśmy całkowite wysycenie łącza 500 Mbit/s. Jesteśmy przygotowani na jeszcze większe obciążenie podczas przyszłorocznego finału".

Hosting WOŚP działa przy współpracy z firmą ATM, która udostępnia łącze i miejsce w serwerowni. Na co dzień strona jest hostowana na dwóch serwerach: jeden obsługuje bazę MySQL, na drugim działa serwer WWW Apache z obsługą języka PHP. Firma ATM dostarcza łącze o przepustowości 10 Mbit, które wystarcza do pracy strony. Podczas finału, gdy obciążenie wzrośnie wielokrotnie, taka infrastruktura nie byłaby wystarczająca. Do obsługi dużego, szczytowego obciążenia dostawiana jest farma serwerów pośredniczących (cache), wykorzystujących oprogramowanie Squid w systemie Linux, specjalnie dostrojone pod kątem hostowanej aplikacji. W tym roku takich maszyn było 10, co w zupełności wystarczyło do obsługi szczytowego obciążenia. Strona WWW jest tak napisana, by bardzo dobrze działała w środowisku serwerów cache, dzięki czemu minimalizowano obciążenie serwera WWW. "W poprzednich finałach wykorzystywaliśmy równoważenie obciążenia za pomocą wpisów w DNS, ostatnio działał sprzętowy load balancer CSS dostarczony przez firmę Cisco. Sprawdził się bardzo dobrze. W przyszłym roku też będziemy chcieli z niego skorzystać, gdyż spodziewamy się dwa razy większego obciążenia. Obsłużymy je za pomocą większej ilości serwerów proxy i zmodyfikowanego serwisu" - mówi Łukasz Bernas.

Informatycy współpracujący z Orkiestrą szacują dwukrotny wzrost obciążenia serwisu podczas przyszłorocznego finału. Rozpoczęto już zatem rozmowy z firmą ATM. Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie udostępnione na czas finału gigabitowe łącze oraz odpowiednie warunki do obsłużenia tak dużego obciążenia. Oczekiwana jest także zmiana konfiguracji serwerów WWW, w postaci równoważenia obciążenia bazy danych na kilka maszyn. W tym roku jego wydajność jeszcze była wystarczająca. W przyszłym już może nie wystarczyć.


TOP 200