Mała firma: 6 sposobów na tworzenie kopii danych

Nie ulega wątpliwości, że firmy generują dziś znacznie więcej danych niż kiedykolwiek w przeszłości. Sprzyja temu najniższy w historii koszt przechowywania danych oraz popularyzacja takich technologii, jak np. chmura. Ale małe firmy często nie nadążają za technologiczną rewolucją. Częściowo nie wiedzą, a częściowo nie rozumieją, że okazjonalne kopiowanie wybranych partii danych już się nie sprawdza.

Każdy sprzedawca rozwiązań do przechowywania danych jest w stanie przekonać klienta, że oferowany przez niego sprzęt idealnie spełnia wszelkie potrzeby firmy. Ale tworzenie kopii zapasowych to coś więcej niż sprzęt, zwłaszcza że indywidualne potrzeby przedsiębiorstw w zakresie przechowywania danych mogą się znacznie różnić. Dlatego poziom dopasowania uniwersalnych rozwiązań do rzeczywistych wymagań najczęściej jest mierny.

Niżej przedstawiono najczęściej spotykane metody przechowywania danych oraz w jaki można je połączyć, by zbudować strategię odpowiadającą potrzebom małej firmy.

Zobacz również:

1. Bezpośrednio podłączana pamięć masowa DAS (Direct Attached Storage)

DAS to pamięć masowa, która jest bezpośrednio podłączana do komputera lub serwera w postaci wewnętrznych lub zewnętrznych dysków (zazwyczaj z interfejsem USB). Wadą tego rodzaju rozwiązania jest konieczność tworzenia kopii zapasowych ad hoc lub partiami, co oznacza, że kopiowane dane często zawierają przestarzałe i nieaktualne wersje plików.

2. Sieciowa pamięć masowa NAS (Network Attached Storage)

Systemy NAS to urządzenia do przechowywania danych, które są podłączane do sieci. Mają one możliwości podobne do serwerów plików. Bezpieczeństwo danych jest z reguły zapewniane przez funkcje RAID, a pamięć NAS obsługuje różne protokoły pozwalające na jej współpracę z komputerami PC i notebookami. Niektóre modele NAS oferują możliwość synchronizacji wybranych folderów lub wolumenów danych z drugim, zdalnym systemem pamięci masowej.

3. Pamięć masowa chroniona przed katastrofalną awarią

Niektóre wersje pamięci masowych DAS lub NAS, są zabezpieczone przed katastrofalnymi awariami, które w standardowych rozwiązaniach prowadzą do uszkodzenia danych. Na przykład, urządzenia firmy ioSafe mogą przetrwać 30-minutowy pożar oraz kilkudniowe, całkowite zanurzenie w wodzie.

4. Pamięć masowa online

Chociaż wszystkie rodzaje pamięci masowej online są często traktowane jako jedna kategoria rozwiązań, to warto zwrócić uwagę, że istnieją dwa główne typy takiej pamięci. Jedne są dedykowane do obsługi niektórych aplikacji, na przykład Amazon Simple Storage Service (S3), służy jako pamięć masowa w chmurze obsługująca platformę Amazon Elastic Cloud Compute. Inne są przeznaczone dla użytkowników domowych i małych firm i często oferują wsparcie w zakresie tworzenia kopii zapasowych i przechowywania plików w chmurze. Niektóre z takich usług, np. MozyPro i SpiderOak, powstały specjalnie z myślą o zastosowaniu do tworzenia zapasowych kopii danych. To dobre rozwiązanie, ponieważ tworzenie kopii może odbywać się stopniowo i nie wymaga żadnych inwestycji realizowanych z wyprzedzeniem. Jego wadą jest to, że odzyskiwanie danych często jest bardzo czasochłonne, zwłaszcza gdy konieczne jest ich przywrócenie w całości.


TOP 200