Mała firma: 6 sposobów na tworzenie kopii danych

5. Chmura prywatna

Niektóre firmy mogą odczuwać dyskomfort na myśl o przekazaniu swoich danych zewnętrznym dostawcom usług chmury publicznej. Dlatego część z nich decyduje się na stworzenie własnej, prywatnej chmury, aby zyskać wydajność i elastyczność. Jeszcze niedawno takie rozwiązania znajdowały się poza zasięgiem małych firm, lecz dziś również one mogą z nich skorzystać.

Przykładem może być Transporter, urządzenie sieciowe podłączane do pamięci dyskowej w celu udostępnienia i synchronizacji danych zapisywanych w komputerach, laptopach i innych Transporterach. Drugim tego typu rozwiązaniem jest system BitTorrent Sync, na razie w wersji beta, który umożliwia komputerom bezpośrednią synchronizację danych z innymi urządzeniami za pośrednictwem sieci internetowej i zaszyfrowanych kanałów transmisji.

Zobacz również:

  • IBM Security QRadar SIEM pomoże zarządzić globalną strukturą odpowiedzialną za bezpieczeństwo

6. Nośniki offline

Pod tym pojęciem najczęściej kryją się napędy taśmowe, ale równiez nośniki optyczne jak dyski DVD i Blu-Ray, które też są czasami wykorzystywane do tworzenia kopii zapasowych i przechowywania ich offline. Choć technologia ta może się wydać przestarzała, ale nie należy z niej całkowicie rezygnować: kopie zapasowe w pamięciach taśmowych nie jeden raz uratowały Google podczas awarii usługi Gmail, a z dyskami Blu-Ray przy tworzeniu kopii zapasowych eksperymentuje Facebook, choć robi to za pomocą automatycznego „zbieracza” danych obsługującego jednocześnie 10 000 dysków.

2 + 1 = najlepsza taktyka tworzenia kopii zapasowych

Jeśli chodzi o dane mające kluczowe znaczenie dla firmy, warto tworzyć dwie pełne kopie zapasowe i przechowywać je na osobnych dyskach fizycznych. Dodatkowo, trzecia kopia powinna być przechowywana offline, najlepiej w zupełnie innej lokalizacji.

Posiadanie dwóch pełnych kopii zapasowych stanowi warunek ciągłości biznesowej, gdyż umożliwia firmom prowadzenie działań biznesowych w normalnym trybie, bez jakichkolwiek przerw, nawet w sytuacji całkowitej utraty jednego zestawu danych. Trzeba też pamiętać, że odtworzenie wolumenów w zdegradowanej macierzy RAID jest procesem bardzo czasochłonnym.

Dwie kopie zapasowe danych można synchronizować na wiele różnych sposobów: za pomocą chmury, aplikacji synchronizującej opracowanej przez firmę zewnętrzną lub funkcji synchronizacji udostępnianych przez systemy sieciowej pamięci masowej NAS. Natomiast kopia offline stanowi ważne zabezpieczenie na wypadek poważnej awarii, która uniemożliwia odtworzenie krytycznych danych z bieżących kopii zapasowych.

Synchronizacja danych w czasie rzeczywistym lub niemal rzeczywistym pozwala zapobiegać rozrostowi danych, czyli uniemożliwia powielanie wielu kopii tych samych danych. Ale równocześnie może szybko mnożyć błędy i nadpisywać właściwe pliki w sposób zakłócający działanie oprogramowania służącego do ich odzyskiwania. Dlatego też nawet Google nadal stosuje pamięci taśmowe.

Zdarza się też, że firma zwolni pracownika, który czuje się poszkodowany i chce się na niej zemścić. Taka sytuacja może być „śmiertelna” w skutkach zwłaszcza dla małych firm, w których niewielki zespół często oznacza, że każdy pracownik ma dostęp do niemal każdego elementu firmowego systemu IT. Dlatego najlepiej przechowywać kopię offline w innej lokalizacji geograficznej i poza zasięgiem pracowników. Chroni to dane również przed takimi zdarzeniami, jak pożar, powódź lub inne katastrofy naturalne o zasięgu lokalnym.


TOP 200