Mała czarno-biała

Czy drukarka OKIPAGE 4w zawojuje polski rynek?

Czy drukarka OKIPAGE 4w zawojuje polski rynek?

Drukarka OKIPAGE 4w została zbudowana z myślą o tych użytkownikach, którzy w domu, biurze czy w firmie chcą korzystać z niewielkiego urządzenia drukującego z laserową dokładnością (600 dpi), z nominalną szybkością 4 str./min i które można nabyć po atrakcyjnej cenie (982 zł + VAT). Oficjalna premiera drukarki odbyła się na tegorocznych targach CeBIT '96. Tym bardziej warto podkreslić, że dostarczona do testów drukarka jest w pełni spolonizowana - włącznie z polską dokumentacją i oprogramowaniem, zawierającym napisy i komentarze w języku polskim.

Drukujemy z GDI w środowisku Windows

Po zainstalowaniu sterującego oprogramowania można wykonać wydruk testujący pracę całego urządzenia. Strona testowa prezentuje jednocześnie możliwości techniczne drukarki - świadczy o tym jakość wydrukowanego czarno-białego zdjęcia, precyzja druku dużych i małych czcionek w dołączonym tekście, operowanie wielu poziomami szarości w połączeniu z pełną głębi czernią.

Oprogramowanie sterujące pracą drukarki zostało zainstalowane w systemie Windows '95 (drukarka może pracować także pod Windows 3.1). Na ekranie monitora pojawia się w pełni spolonizowana aplikacja Monitor Statusu Drukarki.

Monitor Statusu sygnalizuje użytkownikowi sytuacje awaryjne (wyłączone zasilanie, konflikty sprzętowe, błędy w pracy), podpowiada, co robić, aby wyeliminować sytuacje awaryjne oraz monitoruje proces drukowania. Wewnątrz Monitora Statusu znajdują się łatwo dostępne ikony, reprezentujące Panel Operatora (m.in. ustalenie sposobu podawania papieru, wybór jego rozmiaru i grubości, wskazanie jakości wydruku, wybór czcionek dla DOS) czy Panel Kontroli Pracy OKIPAGE 4w (m.in. wyświetlanie listy dokumentów czekających na wydruk i zmiana ich kolejności).

Praca pod kontrolą systemu DOS

Drukarka OKIPAGE 4w może też pracować na potrzeby aplikacji DOS-owych, uruchamianych pod kontrolą emulowanego przez Windows systemu operacyjnego DOS. W tym trybie pracy drukarka zachowuje się podobnie jak popularna HP LaserJet IIP. Pomaga jej w tym program PCL Rip, ktory automatycznie ładuje się do pamięci PC podczas rozpoczęcia druku.

Korzystając wcześniej z Panelu Operatora warto przełączyć się na odpowiedni zestaw czcionek z rozwijalnego menu - jest to ważne dla wyboru fontów zawierających diakrytyczne znaki polskie (tzw. strona kodowa 852). Niestety, dość szczegółowo, prosto i "obrazkowo" opracowana dokumentacja skąpi w tym miejscu informacji dla przeciętnegoo użytkownika, nie znającego się na zawiłościach związanych z polskimi literami.

Z drukarką OKIPAGE 4w pod strzechy

Firma OKI rozpoczynając produkcję drukarek OKIPAGE 4w postawiła, jak się wydaje, na masową popularność oferowanego sprzętu - założono m.in. że ma on wyeliminować z rynku nieco droższe w eksploatacji czarno-białe .

Oficjalna nazwa drukarki OKIPAGE 4w - LED Personal Page Printer" - mówi jednak więcej. Ta osobista drukarka, zajmująca na biurku tyle miejsca, ile arkusz formatu A4, może - dzięki atrakcyjnej cenie i laserowym właściwościom - już wkrótce zdobyć dużą popularność wśród domowych użytkowników Windows, nie mówiąc o mniejszych i średnich firmach czy urzędach.


TOP 200