Mainframe wraca do łask

IBM w ubiegłym roku sprzedał w Polsce 18 komputerów mainframe, czym zdominował nasz rynek. Konkurenci zarzucają firmie stosowanie praktyk monopolistycznych.

IBM w ubiegłym roku sprzedał w Polsce 18 komputerów mainframe, czym zdominował nasz rynek. Konkurenci zarzucają firmie stosowanie praktyk monopolistycznych.

Około 25% ubiegłorocznych przychodów pochodziło ze sprzedaży komputerów mainframe (obecnie firma nazywa je serwerami dla przedsiębiorstw). 'Do roku 2000 polski rynek jest w stanie wchłonąć co najmniej 100 maszyn IBM S/390' - twierdzi Witold Jędrusik, odpowiedzialny w IBM Polska za sprzedaż mainframe’ów. Konkurencja - firmy Amdahl, Bull, 1CL, Siemens-Nixdorf i Unisys - w ubiegłym roku sprzedały łącznie 5 mainframów. Przewiduje się, że wielkość sprzedaży zwiększy się w miarę zbliżania się roku 2000, kiedy to zarówno użytkownicy kupionych 'z drugiej ręki' mainframe z systemem MyS, jak i technologii rozproszonych, które nie uporaly się z problemem zmiany daty, będą szukać sprawdzonych rozwiązań.

'Większość użytkowników nowych serwerów S/390, opartych na procesorach CMOS, to posiadacze starych maszyn IBM, którzy postanowili zmodernizować swoje systemy Jednak 5 nabywców maszyn S/390 to nowi klienci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z mainframe’ów' - mówi Krzysztof Chełpiński, dyrektor handlowy IBM Polska. Na poiskim rynku działa obecnie ok. 120 maszyn tego typu (pod koniec lat 80. było ich ponad 160), z czego 100 to komputery starsze, sprzedane nie przez , ale przez brokerów.

Usługi, przemysł, finanse

Trzy główne obszary rynku, skąd wywodzą się nabywcy mainframe, to: sieć usług informatycznych, bankowość i przemysł. W przypadku pierwszej zadecydowały doświadczenia ZETO Łódź i ZETO Poznań oraz firm: z Bydgoszczy i Bit-Bank z Rzeszowa. W sektorze finansowym coraz więcej dużych banków zaczyna korzystać z serwerów S/390 do zarządzania ogromnymi zbiorami danych - Pekao SA w Centrum Kart i Czeków i PKO BP w zakresie dystrybucji świadectw udziałowych. Natomiast przemysł na mainframe’ach wdraża system do zarządzania przedsiębiorstwem (Stocznia Szczecińska, Huta Stalowa Wola, Fiat Auto-Połand, Jelczańskie Zakłady Samochodowe, Elektrownia Kościuszki w Połańcu). 'W tym roku spodziewamy się sprzedaży w Polsce pierwszego najbardziej zaawansowanego technologicznie systemu Parallel Sysplex, który mógłby znaleźć zastosowanie w dużym banku przy obsłudze sieci bankomatów pracujących w trybie on-line' - twierdzi Krzysztof Bulaszewski, inżynier systemowy z IBM Polska. Zdaniem przedstawicieli IBM, powodów powrotu do łask technologii mainframe'owych jest wiele. 'Nawet w kryzysowy dla tego sektora rynku roku 1992 r., kiedy to nastąpił drastyczny spadek sprzedaży, moc obliczeniowa dostarczonych klientom maszyn na świecie osiągnęła rekordową wielkość. Jednym z mitów jeszcze do niedawna było to, że rynek serwerów S/390 żyje wyłącznie dzięki aplikacjom stworzonym do tej pory na tej platformie. Jednak w 1996 r. aż 55% wzrost mocy obliczeniowej użytkowanych systemów był związany z wdrożeniem całkowicie nowych aplikacji. Obecnie jest ich dostępnych 1,5 tys., z czego 400 zostało przeniesionych z Unixa' - twierdzi Witold Jędrusik.

Ponadto coraz częściej firmy konsultingowe wskazują, że model oparty na przetwarzaniu klient/serwer zbliża się do wyczerpania swych możliwości, co przejawia się w tym, że dalsze inwestowanie w środowisko rozproszone przynosi klientom coraz mniejsze korzyści. 'Jako alternatywny zaczyna być proponowany model NetWare computing (przetwarzanie sieciowe) ' a w nim technologia S/390 ma bardzo mocną pozycję' - twierdzi Witold Jędrusik. Trzeci element, który według IBM zaważył na wzroście popularności technologii mairtframe'owych, to Internet, który wymaga pracy serwerów przez 24 godziny na dobę, zdolnych do przetwarzania i przesyłania ogromnych ilości danych.

IBM - konkurencja

Konkurencja zarzuca IBM Polska stosowanie monopolistycznych praktyk w zakresie sprzedaży S/390. Pracownicy IBM Polska nie zgadzają się z tymi zarzutami. 'Ceny, jakie oferujemy na polskim rynku, są identyczne z tymi na Zachodzie' - twierdzi Witold Jędrusik. 'To, że jest nam łatwiej pozyskać klientów, związane jest z faktem, iż dla przedsięwzięć informatycznych bazujących na tej platformie stosujemy zaawansowane mechanizmy finansowania w postaci kredytów, leasingu, odsuniętych płatności i weksli własnych. W efekcie klient nie musi płacić za oprogramowanie od razu, a płatność odsunięta wynika z uzyskania kredytu od firm finansowych, z którymi IBM Polska zawarł stosowne umowy Posądzenia konkurencji o stosowanie polityki dumpingowej w celu zmonopolizowania rynku to bzdura' -dodaje Witold Jędrusik.

Z tą opinią nie zgadza się Stefan Jarecki, prezes powstałego na początku roku polskiego oddziału Comparex. 'Jeśli Comparex sprzedaje znaczące ilości procesorów w Europie, jeśli warunki finansowe sprzedaży sprzętu oferowane klientom w Polsce nie mogą być i nie są gorsze, a urządzenia Comparexu posiadają porównywalne lub lepsze parametry, jeżeli oferujemy wysokiej jakości serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, to dlaczego podział tego rynku w Polsce jest tak diametralnie inny? Głównym powodem zaistniałej sytuacji jest łączenie zakupów systemu operacyjnego z zakupem procesorów, które ponadto są realizowane w przetargach zamkniętych. Monopol IBM na dzierżawę systemu operacyjnego OS/390 stwarza wrażenie konieczności także zakupów w tej właśnie firmie. 7~ylko rozdzielenie przetargów na sprzęt i oprogramowanie oraz ich pełniejsze upublicznienie może zmienić zaistniałą sytuację, zresztą głównie z korzyścią dla polskich klientów' - twierdzi Stefan Jarecki.

Natomiast dostawcy zaawansowanych technologii unixowych nie obawiają się na razie konkurencji ze strony systemów S/390. 'Mainframe o mocy przetwarzania 15 MIPS (najpopularniejszy w Polsce - red.) to zaledwie średniej klasy serwer unixowy' - twierdzi Piotr Smólski, dyrektor generalny Hewlett-Packard Polska. ~Cena licencji systemu operacyjnego to kolejny ból głowy wytwórców, wymyślony jednak zgodnie z koncepcją przywiązania klienta do produktu. Nikt, kto poważnie myśli o przyszłości, nie zakłada też współpracy maszyny centralnej z użytkownikiem za pośrednictwem terminali. Liczenie więc kosztów mainframe'a w porównaniu do sieci PC nie ma logicznego uzasadnienia. Do myślenia daje również różnica liczby dostępnych aplikacji na obu platformach - od 1,5 tys. do 30 tys. dla systemów otwartych' - uzupełnia swą wypowiedź dyrektor HP Polska.


TOP 200