Mainframe wciąż żywy, czyli w którym kierunku rozwija się technologia IBM

Na temat technologii mainframe rozmawiamy z Wolfgangiem Wendtem, wiceprezesem w regionie IBM Growth Markets, odpowiedzialnym za sprzedaż serwerów klasy zEnterprise.

Mainframe to stara technologia, która przez lata udowodniła swoją przydatność w wielu zastosowaniach. Jednak jej udział silnie zmniejszył się w miarę rozwoju większych systemów typu UNIX.

System z to nie tylko najnowsza technologia na rynku serwerów, ale także najnowocześniejsza platforma oparta na otwartych standarach. Na jednym serwerze System z można połączyć działanie tysięcy aplikacji. Według niezależnych analityków, przychody z Systemu z w ciągu ostatniego roku uzyskały dwucyfrowy wzrost.

Zobacz również:

  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Czy mainframe można sklasyfikować jako system niszowy? Jeśli tak, to jaką niszę zajmuje i gdzie jest jego miejsce?

Mainframe wciąż żywy, czyli w którym kierunku rozwija się technologia IBM

Wolfgang Wendt

Mainframe w żadnym wypadku nie może być uznany za system niszowy. Jest wykorzystywany przez klientów z różnych gałęzi przemysłu, takich jak bankowość, ubezpieczenia, handel detaliczny, telekomunikacja, administracja, przez organizacje użyteczności publicznej i wiele innych. Serwery Systemu z mogą zarządzać tysiącami aplikacji. Wraz z rozszerzeniem zBX, oferującym możliwość zarządzania obciążeniami, oraz Systemem x, dziesiątki tysięcy standardowych aplikacji mogą być zarządzane przez serwery zEnterprise.

Jest to bardzo kosztowna technologia, zatem wydaje się mało konkurencyjna poza swoją niszą. Czy z tym coś można zrobić?

Serwer z114, którego cena zaczyna się od około 75 tys USD (koszt w złotówkach będzie potwierdzony wkrótce), jest najtańszym systemem serwerowym typu mainframe, który kiedykolwiek został przez nas opracowany. z114 może konsolidować obciążenia ponad trzystu serwerów typu x86. To znacznie obniża koszty licencji oprogramowania.

Czy planowane są jakieś zmiany opłat licencyjnych w technologii mainframe?

W ciągu ostatnich lat IBM prezentował różne typy cenników dla oprogramowania, np. Advanced Workload Licence (AWLC) oraz Workload Licence (WLC). Wraz z serwerem z114, IBM zaprezentował także licencję Advanced Entry Workload (AEWLC). Co więcej, IBM oferuje dla Systemu z - New Application License Charges (zNALC) - dostosowane do określonych aplikacji lub obciążeń. Oczywiście, w przypadku Linuksa oprogramowanie rozliczane jest w zależności od liczby używanych procesorów.

Mainframe nadaje się do konsolidacji wielu obciążeń, ale firmy rzadko migrują między istniejącymi rozwiązaniami. Jakie są trendy w tej dziedzinie?

Dostrzegamy obie te rzeczy. Linux na Systemie z daje klientowi rewelacyjne możliwości konsolidacji. Co więcej, klienci tacy jak PSP przenoszą cały swój biznes działający na serwerach HP z oprogramowaniem Oracle, na serwery Systemu z IBM.

Czy większe serwery typu UNIX albo klastry x86 mogą zagrozić technologii mainframe?

IBM wierzy w systemy zoptymalizowane dla różnych zadań, w przeciwieństwie do konkurencji, która ma jeden rozmiar serwerów dla wszystkich.

Systemy klasy mainframe wymagają bardzo szczególnej wiedzy, a obecnie zauważa się zjawisko starzenia się kadry.

Nie istnieje deficyt umiejętności w przypadku rozwiązań mainframe. Pomagamy klientom umacniać ich pewność, że dysponują wiedzą, której potrzebują. IBM nieustannie inwestuje w produkty, które mają ułatwić naszym klientom zarządzanie ich serwerami typu mainframe. Ogólnie, instalacje serwera typu mainframe wymagają mniej licznego personelu niż inne systemy zarządzające podobnymi obciążeniami.

Jak IBM zamierza uniknąć utraty potencjału, który związany może być z przejściem na emeryturę bardzo doświadczonych pracowników, dobrze znających tę technologię.

Inicjatywa Akademicka Systemu z współpracuje z trzema kluczowymi grupami odbiorców, aby zapewnić więcej niż wystarczające umiejętności na rynku. Ten program to dla studentów szansa na zdobycie umiejętności dających możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy w branży IT. Uczelnie, które uczestniczą w programie, dzięki IBM są bardziej atrakcyjne dla najbardziej wartościowych kandydatów, oferując kursy skupione wokół nowych technologii. W Polsce w programie Inicjatywy Akademickiej Systemu z uczestniczy Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Rzeszowska. Z kolei dla klientów, którzy nawiążą współpracę z tymi uczelniami, Inicjatywa to lepszy dostęp do tych studentów, którzy posiadają umiejętności niezbędne do konkurowania w świecie biznesu. Uruchomiliśmy także niedawno platformę internetową Systemzjobs.com, dzięki której studenci, którzy uczestniczyli w Inicjatywie Akademickiej, uzyskają łatwiejszy dostęp do firm oferujących miejsca pracy.

Rozmawiał Marcin Marciniak

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200