Mądrzejszy BIOS Phoenixa

Programy PlugWorks i RomPilot mają ułatwić konfigurację i zarządzanie komputerami.

Programy PlugWorks i RomPilot mają ułatwić konfigurację i zarządzanie komputerami.

Phoenix Technologies, znany producent systemów BIOS, zapowiedział wprowadzenie na rynek oprogramowania PlugWorks, dzięki któremu komputery wykorzystujące systemy Windows 95 i Windows 98 będą dysponować funkcjami przeciągnij i upuść, rozszerzonymi o mechanizmy umożliwiające rozwiązywanie problemów pojawiających się przy instalacji i pracy urządzeń peryferyjnych. Jednocześnie firma oferuje producentom OEM program RomPilot, pozwalający na zdalną kontrolę procesu uruchamiania systemu operacyjnego.

PlugWorks może automatycznie zarządzać urządzeniami peryferyjnymi dołączanymi do komputera takimi, jak karty PC Card, sprzęt dołączany do portów USB (Universal Serial Bus) i IEEE 1394 (FireWire), urządzenia komunikujące się z komputerem przez łącze na podczerwień lub peryferia standardu Device Bay. Program nie obsługuje jednak tradycyjnych interfejsów szeregowych RS232 i równoległych Centronics.

Phoenix zademonstrował działanie PlugWorks na targach Comdex. Program rozpoznawał sprzęt niewłaściwie dołączony do portów USB, wykrywał konflikty przerwań IRQ i tworzył odpowiednie komunikaty oraz informacje pomocne przy usuwaniu pojawiających się problemów. Po zainstalowaniu program automatycznie wyświetla komunikaty, jeśli podłączane urządzenia peryferyjne nie zostaną rozpoznane. Jak twierdzi Steven Andler, wiceprezes Phoenix, PlugWorks może istotnie ograniczyć liczbę telefonów do pomocy technicznej oraz zwroty sprzętu peryferyjnego przez niezadowolonych użytkowników. Firma oferuje również pakiet Peripheral Application Pack, który umożliwia opracowanie i dodanie do programu modułów zapewniających obsługę specyficznego, firmowego sprzętu.

Natomiast opracowane przez Phoenix oprogramowanie RomPilot jest nowatorskim rozwiązaniem. Specjaliści podkreślają, że jest to pierwszy program, który pozwala na zdalną kontrolę procesu uruchamiania systemu operacyjnego (operacja boot).

RomPilot rozpoczyna pracę przed załadowaniem systemu, testując elementy komputera i proponując alternatywne metody uruchomienia systemu, jeśli zwykła ścieżka rozpoczęcia pracy komputera zawodzi. Program składa się z modułu instalowanego w pamięci ROM zarządzanego komputera oraz aplikacji Management Application Workstation, używanej do zdalnego monitoringu i sterowania pracą odległego komputera. RomPilot pracuje zgodnie ze specyfikacją Wired for Management opracowaną przez firmę Intel. Program ma zostać wprowadzony do kolejnych wersji Phoenix BIOS jako element opcjonalny.

Firma zapowiada, że kolejne edycje RomPilot będą zawierać funkcje umożliwiające inicjalizację układów i podsystemów I2O (Intelligent I/O), ładowanie kodu I2O, a także konfigurację i testowanie urządzeń zgodnych ze specyfikacją ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Standard I2O eliminuje m.in. potrzebę instalowania sterowników do obsługi różnych systemów operacyjnych, kart SCSI lub kart sieciowych i jest wykorzystywany najczęściej w serwerach. Komputer zgodny ze specyfikacjami I2O i ACPI oraz wyposażony w oprogramowanie RomPilot będzie łatwy do konfigurowania, a w przypadku wystąpienia problemu administrator będzie mógł nim zdalnie zarządzać.


TOP 200