Macworld: Steve Jobs zaprezentował nowy system operacyjny

Podczas rozpoczętych wczoraj w San Francisco targów Macworld Steve Jobs, kierujący Apple Computer, po raz pierwszy zaprezentował kliencką wersję systemu operacyjnego Mac OS X, nowe narzędzia internetowe i ujawnił szczegóły porozumienia z EarthLink Network.

Podczas rozpoczętych wczoraj w San Francisco targów Macworld Steve Jobs, kierujący Apple Computer, po raz pierwszy zaprezentował kliencką wersję systemu operacyjnego Mac OS X, nowe narzędzia internetowe i ujawnił szczegóły porozumienia z EarthLink Network. Poinformował także, że po ponad dwóch latach pełnienia tymczasowo obowiązków dyrektora wykonawczego, podczas których Apple poszukiwała odpowiedniego kandydata na to stanowisko, przyjął te obowiązki w pełnym wymiarze czasu.

Zaprezentowana kliencka wersja systemu Mac OS X, która na rynek ma trafić w III kw. br., będzie wyposażona w trzy poziomy interfejsu programowego API - classic, carbon i cocoa. Classic ma pozwalać na uruchamianie oprogramowania dla OS 9, dzięki carbon będzie możliwe uruchamianie przekompilowanych aplikacji OS 9, które będą mogły wykorzystywać nowe możliwości oferowane przez OS X. Z kolei poziom cocoa został dedykowany obiektowym językom programowania, takim jak Java. System zaoferuje także zmieniony interfejs użytkownika, który w nowej wersji nazwano Aqua. Mac OS X będzie preinstalowany w nowych komputerach już za rok.

Prezentacja dotyczyła również wielu nowych, przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych, narzędzi internetowych do współpracy z technologiami klient/serwer Macintosha. Zapowiedziano także nowe serwisy ITools, iCard oraz iReview, które pojawią się na stronie Apple.com. Będą one zawierać m.in. informacje o użytecznych zasobach WWW np. przeznaczonych dla dzieci.

W związku z ukierunkowaniem działań firmy w stronę Internetu S. Jobs poinformował o wartej 200 mln USD inwestycji Apple w firmę EarthLink Network, operatora usług internetowych. EarthLink stanie się głównym dostawcą usług internetowych dla użytkowników komputerów Apple, które w związku z tym będą odpowiednio konfigurowane przez producenta.

Szef Apple Computer pochwalił się też dobrymi wynikami sprzedaży, uzyskanymi w zakończonym w grudniu I kwartale 2000 roku finansowego. W tym okresie firma sprzedała ok. 1,35 mln komputerów Mac, co oznacza, że był to najlepszy okres w historii firmy.