Macierze SAN dla małych i średnich

MSA1000 (HP)

Macierze SAN dla małych i średnich

Modularna macierz dyskowa HP StorageWorks MSA1000 ma wysokość 4U (razem z dodatkowym zasilaczem) i zawiera 14 dysków. W chassis macierzy można zainstalować zintegrowany z urządzeniem 8-portowy przełącznik Fibre Channel 2 Gb/s (opcja).

MSA1000 jest modułową macierzą pamięci masowej Fibre Channel, która pozwala firmom z łatwością zamienić pamięci masowe przyłączane bezpośrednio do serwera (SAS) na sieć pamięci masowej (SAN).

Można ją rozbudować (standardowo - 14 dysków FC), dołączając oddzielne urządzenie o wysokości 10U, tak aby obsługiwała 42 dyski i oferowała maksymalną pojemność 6 TB (w przypadku macierzy CX200 - 4,4 TB; Dell oferuje co prawda dodatkowe urządzenie dołączane do macierzy CX200, co podnosi jej pojemność do 8 TB, ale mamy wtedy do czynienia z mieszanką dysków IDE i SCSI).

Macierz MSA1000 ma takie same wymiary jak macierz CX200. Zaprojektowano ją z myślą o tych użytkownikach, którzy debiutują w dziedzinie SAN. O ile jednak CX200 można rozwinąć w szybszą macierz CX600, o tyle MSA1000 nie można tak rozbudowywać, bo nie jest ona zintegrowana z produktami HP linii Eva.

Podobnie jak CX200, macierz MSA1000 lepiej zachowuje się w środowisku, w którym pracują ściśle określone urządzenia. HP udostępnia publikację zawierającą listę sprzętów (serwery, adaptery HBA i systemy operacyjne serwerów), które mogą współpracować z macierzą MSA1000. Są tu różne ograniczenia. Przykładowo, adapter HBA FCA2214 (HP) zainstalowany w serwerach z Red Hat Linux Advanced Server 2.1 bez problemów komunikuje się z macierzą MSA1000, ale po zainstalowaniu tego samego adaptera w serwerach Windows mogą już wystąpić problemy.

Niebagatelną zaletą macierzy MSA1000 jest to, że - zamiast budować oddzielny szkielet sieci SAN - w chassis można zainstalować zintegrowany 8-portowy przełącznik FC, co redukuje koszty i czas wdrożenia. HP oferuje też w tym celu 3-portowy hub FC-AL (pętla arbitrażowa). Przełącznikami i hubami można zarządzać przy użyciu przeglądarki WWW, a przełączniki umożliwiają tworzenie stref (zoning) na podstawie portów i nazw WWN (World Wide Name).

Macierz (w konfiguracji z siedmioma dyskami FC, 10 tys. obrotów/s) na rynku polskim kosztuje 53 175 zł (cena netto). Numer katalogowy produktu: 333995-B21.

Co pokazały testy?

Testy wykazują, że macierz CX200 pracuje o ok. 5% szybciej niż macierz MSA1000 (ogólna przepustowość i przepływność kanałów I/O). Odporność na awarie obu macierzy nie budzi zastrzeżeń. Po usunięciu kontrolera połączenia FC lub zasilacza, oba urządzenia pracują dalej. W macierzy CX200 połączeniami FC zarządza oprogramowanie PowerPath, a w macierzy MSA1000 - oprogramowanie SecurePath.

Tym, co odróżnia od siebie dwie macierze, jest zarządzanie. Dell oferuje pełną gamę narzędzi, oferta HP zaś jest pod tym względem skromniejsza. Macierzą MSA1000 można zarządzać za pomocą pakietu Array Configuration Utility. Pakiet można uruchomić z rozruchowego dysku CD lub z serwera (Linux albo Windows) podłączonego do macierzy.

Macierz MSA1000 można dużo łatwiej skalować (obsługuje większą ogólną pamięć niż macierz CX200 i można do niej podłączać więcej serwerów). Macierz RAID obsługującą serwery ProLiant można bez trudu dołączyć do macierzy MSA1000, nie tracąc żadnych danych zapisanych na jej logicznych wolumenach. Jest to możliwe dzięki temu, że w MSA1000 są zainstalowane kontrolery SmartArray RAID. Inaczej niż w przypadku macierzy CX200 w macierzy HP nie ma żadnych ograniczeń odnośnie do wymiany dysków, które można w dowolny sposób wymieniać, nie zakłócając pracy macierzy.

Co ważne, w macierzy MSA1000 cała jej konfiguracja jest przechowywana na każdym dysku. Z kolei macierz CX200 przechowuje takie dane tylko na pięciu pierwszych dyskach. Użytkownik ma zapewniony równoczesny dostęp do MSA1000 przez serwery z systemem operacyjnym Windows, NetWare i Linux, jak również może podłączać "na gorąco" nowe zespoły dysków i klastry serwerów. Dotychczasowym użytkownikom MSA1000 do uzyskania dodatkowych funkcji wystarczy bezpłatne uaktualnienie wbudowanego oprogramowania.

Czas na decyzję

Którą macierz wybrać? Jeśli w systemie informatycznym pracują serwery Dell, to oczywiście - CX200. Jeśli są to serwery Compaq lub HP (ProLiant), wybieramy MDS1000. Gdy w sieci takich serwerów nie ma, oba rozwiązania są dobre. Trzeba tylko sprawdzić zgodność adapterów HBA zainstalowanych w serwerach z każdą z macierzy.

Metodologia testowania

Każda macierz dysponowała pamięcią 1 TB (dyski o pojemności 73 GB) i pracowała w sieci SAN 2 Gb/s.

Macierz CX200 była podłączona do przełącznika Sphereon (McData), a macierz MSA1000 miała do dyspozycji własny 8-portowy przełącznik.

Zainstalowane w sieci serwery to: Dell 2650 (dwa procesory Xeon P4 2,4 i 2 GB RAM) i HP ML370 (dwa procesory Xeon P4 2,8 GHz i 1 GB RAM).

Macierze testowano przy użyciu serwerów pracujących pod różnymi systemami operacyjnymi: Windows Advanced Server 2000 SP3, Windows Enterprise Server 2003, Windows Standard Server 2003 i Red Hat Linux Advanced Server 2.1.

W przypadku platformy Windows pracę testów wspomagał program Sandra 2003 (SiSoft), platformę Linux zaś - program Bonnie++.

Wszystkie testy uruchamiano na 5-dyskowych macierzach RAID5 (w konfiguracji z jednym logicznym dyskiem 200 GB), które zostały sformatowane w trybie NTFS (systemy Windows) lub ext3 (Linux).

Testowanie narzędzi webowych zarządzających macierzami odbywało się przy użyciu przeglądarek różnych platform: Linux, Windows i Mac OS X.


TOP 200