Mac OS X – jednak nie tak pięknie?

24 marca na amerykańskim rynku zadebiutuje nowy system operacyjny przeznaczony dla platform typu Macintosh. Analitycy twierdzą, że Apple zanadto się pospieszył.

24 marca na amerykańskim rynku zadebiutuje nowy system operacyjny przeznaczony dla platform typu Macintosh. Analitycy twierdzą, że Apple zanadto się pospieszył.

Twierdzenia te nie są bezpodstawne. Alicia Awbrey, rzecznik prasowy Apple, potwierdziła, że Mac OS X nie będzie miał zaimplementowanego pełnego wsparcia dla czytników i nagrywarek DVD. Odmówiono także komentarza w sprawie obsługi przez system takich aplikacji jak iTunes, iDVD czy iMovie. Informacja w związku z obsługą tych programów będzie podana podczas konferencji prasowej 21 marca.

Brak pełnego supportu dla DVD to nie wszystko. Testerzy wersji beta byli zawiedzeni brakiem funkcji „sleep” w przypadku komputerów przenośnych. Analitycy wyrazili także obawy w związku ze wsparciem dla systemu do urządzeń typu CD-RW - czy słuszne, okaże się już wkrótce.

Nie wiadomo także jak będzie wyglądała dostępność nowego systemu począwszy od premiery. Dopiero wczoraj firma ujawniła ostateczną wersję OSa co wiąże się z tym, że ma mniej niż 20 dni na wyprodukowanie wystarczającej ilości egzemplarzy programu. Dla porównania Microsoft pokazał ostateczną wersję nowego oprogramowania z serii Office w zeszły piątek, program natomiast będzie do kupienia w sklepach 31 maja.

Awbrey twierdzi, że polityka firmy Apple znacząco różni się od tej realizowanej przez Microsoft, że wszystko przebiega zgodnie z planem, że nie ma żadnego opóźnienia i że firma zdąży z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości egzemplarzy systemu na czas.

Nowa wersja systemu jest niewątpliwie najbardziej rozbudowanym i unowocześnieniem Mac OS od czasów zaprezentowanej w 1984 roku. Porównać ją można do takich systemów jak Unix czy Windows 2000 dzięki zaawansowanym funkcjom ochrony pamięci i wsparcia dla stabilnej realizacji złożonych zadań. Nowy system do prawidłowego funkcjonowania potrzebował będzie 128 MB pamięci RAM, i jest przeznaczony do poniższych urządzeń:

-iBook

-iMac

-Power Mac G3

-Power Mac G4

-G4 CUBE

oraz każdy PowerBook zaprezentowany później niż w sierpniu 1998 roku.

Cena nowego systemu została ustalona na poziomie 129 USD. Użytkownicy zamawiający betę dostaną zniżkę w wysokości 30 USD.

Apple Polska

www.apple.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200