MWC: Microsoft prezentuje Windows Phone 7

Pierwszy dzień targów Mobile World Congress był dniem oficjalnej premiery platformy Windows Phone 7. Według przedstawicieli Microsoftu nowy system operacyjny charakteryzują zasadnicze zmiany w funkcjonalności i sposobie obsługi. Linia Windows Phone zastąpi rodzinę systemów Windows Mobile.

Z użytkowego punktu widzenia najważniejszą zmianą w stosunku do Windows Mobile 6.5 ma być odejście od podziału na aplikacje. Nowy system operacyjny ma koncentrować się na funkcjonalnościach podzielonych na sześć kategorii skupiających funkcje związane m.in. z kontaktami, rozrywką oraz pracą biurową. Diametralnie inny będzie interfejs nowego systemu. Zestaw uporządkowanych ikon zastąpi zestaw dynamicznie zmieniających się graficznych odnośników, kierujących m.in. do różnych kategorii funkcji. Dodatkowe możliwości nowego systemu mają opierać się na integracji z zewnętrznymi usługami i serwisami społecznościowymi. Przykładowo w kategorii związanej z kontaktami na bieżąco wyświetlane będą m.in. treści pochodzące z komunikatorów internetowych i serwisów takich jak Windows Live czy Facebook. Funkcjonalność systemu w zakresie obsługi multimediów ma być w dużej mierze zbieżna z możliwościami oprogramowania wykorzystywanego w odtwarzaczach Zune HD. Częścią systemu będą również mechanizmy związane z obsługą usługi Xbox Live.

Windows Phone 7 będzie korzystał z mobilnej wersji przeglądarki Internet Explorer oraz klienta poczty elektronicznej obsługującego m.in. usługi oparte na platformie Exchange. Oprogramowanie ma również oferować dostęp do wybranych możliwości pakietu Office oraz OneNote i SharePoint Workspace. Nowy system operacyjny najpewniej będzie również obsługiwał technologię Silverlight. Na pewno wiadomo zaś, że początkowo Windows Phone 7 nie będzie obsługiwał środowiska Adobe Flash. Przedstawiciele koncernu Microsoft nie wykluczają jednak, że z czasem system wsparcie także dla tej technologii. Szczegółowe informacja na ten temat mają zostać ujawnione w przyszłym miesiącu podczas konferencji Microsoft Mix. Zdaniem analityków obsługa technologii Flash mogłaby stać się istotnym czynnikiem w konkurencji nowego systemu z rozwiązaniami przeznaczonymi dla telefonów Apple. Wiadomo jednak, że platforma Windows Phone 7 nie będzie kompatybilna z aplikacjami dedykowanymi dla linii systemów Windows Mobile. Microsoft zamierza kontynuować wsparcia dla oprogramowania Windows Mobile 6.5 jeszcze co najmniej przez 2,5 roku. Wiadomo również, że Microsoft planuje niebawem wydać pakiet narzędzi programistycznych przeznaczonych do tworzenia aplikacji wykorzystujących możliwości Windows Phone 7. Niewykluczone jednak, że zakazana będzie m.in. sprzedaż telefonów korzystających z Windows Phone 7 z przeinstalowanymi nakładkami modyfikującymi interfejs systemu. W przypadku starszych wersji oprogramowania mobilnego Microsoftu takie praktyki z powodzeniem stosowała m.in. firma HTC.

Windows Phone 7 bazuje na silniku znanym z systemu operacyjnego Windows Mobile 6.5. Minimalne wymagania nowej platformy to m.in. wbudowany dotykowy ekran pojemnościowy obsługujący technologię wielodotyku, żyroskop i moduł FM. System ma wymagać także przynajmniej trzech klawiszy. Jeden z nich ma być na stałe przypisany do wyszukiwarki internetowej, którą domyślnie będzie platforma Bing. Obsługiwane będą również różne rodzaje fizycznych klawiatur. Oprogramowanie ma również posiadać wbudowane mechanizmy poprawiające czytelność tekstu. Wedle zapowiedzi urządzenia dedykowane dla Windows Phone 7 będą musiały spełniać wymogi wydajnościowe. Zmieni się również model licencjonowania i certyfikacji terminali. Przedstawiciele koncernu zapowiadają bowiem zamiar zacieśnienia współpracy z producentami telefonów. Ma to skutkować bardziej dopracowanymi konstrukcjami lepiej wykorzystującymi możliwości nowej platformy sprzętowej. Jednocześnie tylko niektórzy dostawcy będą mogli wytwarzać rozwiązania przeznaczone dla nowej odsłony mobilnego systemu Windows. W momencie premiery na liście oficjalnych partnerów Microsoftu w zakresie produkcji urządzeń korzystających z Windows Phone 7 znalazły się firmy Qualcomm, LG, Samsung, Garmin Asus, HTC, HP, Dell, Sony Ericsson i Toshiba.

MWC: Microsoft prezentuje Windows Phone 7

Windows Phone 7

Ku zaskoczeniu analityków podczas premiery nowego systemu nie zaprezentowano narzędzi pozwalających na synchronizację informacji zawartych w pamięci telefonu wyposażonego w system Windows Phone 7 z danymi zapisanymi w pamięci innych urządzeń korzystających z systemów operacyjnych rodziny Windows. Już w 2008 roku przedstawiciele koncernu z Redmond prezentowali własną wizję zintegrowanego środowiska opartego na usłudze Live Mesh. Miałaby ona umożliwiać synchronizowanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami w czasie rzeczywistym. Wedle przedstawicieli koncernu z Redmond, system Windows Phone 7 ma wykorzystywać najlepsze cechy konkurencji. To tym bardziej prawdopodobne, że nowa odsłona mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu trafi na rynek ponad trzy lata od premiery iPhone`a, dwa lata po wydaniu systemu Google Android i rok po rynkowym debiucie webOS - platformy firmy Palm. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku układ sił na rynku dostawców oprogramowania dla urządzeń mobilnych się zmieni. Microsoft zamierza bowiem silnie inwestować w rozwój oferty dla rozwiązań przenośnych.

Z ujawnionych informacji wynika również, że w Stanach Zjednoczonych preferowanym operatorem telekomunikacyjnym oferującym telefony oparte na nowym oprogramowaniu będzie koncern AT&T. W Europie status ten zyska najprawdopodobniej koncern Orange. Pierwsze telefony oparte na nowym systemie operacyjnym Microsoftu mają trafić na rynek przed końcem br.


TOP 200