MSWiA pomoże samorządom

Potrzebne będą zatem inwestycje samorządowe w połączenia powiatów z gminami, aby taka sieć posłużyła JST do dostępu do rejestrów centralnych. Wyzwaniem dla samorządów jest spiętrzenie prac i przetargów publicznych w tym samym czasie. MSWiA proponuje, aby zainteresowane samorządy zgłosiły doń i wspólnie powołały instytucję centralnego zamawiającego dla usług, prac budowlanych oraz urządzeń. "To jedyna recepta na zapobieżenie wzrostom cen. Wspólne standardy techniczne ułatwią poszerzenie rynku, co korzystnie wpłynie na ceny" - twierdzi dr Marek Grajek.

MSWiA nie chce się jednak nikomu narzucać. JST będą miały pełną swobodę wyboru. Mogą zatem zdecydować się na samodzielne przetargi albo przyjąć propozycję resortu. Dotyczy to też sposobu zarządzania siecią na potrzeby administracji publicznej. Gwoli przypomnienia MSWiA dzieli sieć regionalną na część dla administracji i część komercyjną. Marszałkom zatem zaproponowano dwa warianty współpracy w tej pierwszej części. W grudniu 2010 r. ma powstać nowa agencja rządowa MOST - Międzyresortowy Operator Systemu Telekomunikacyjnego. Zajmie się ona obsługą OST 112 i systemu łączności cyfrowej dla służb bezpieczeństwa. "MOST może stać się również operatorem regionalnych sieci w części rządowej" - proponuje dr Marek Grajek. W wariancie drugim CPI pomoże przygotować dokumenty ułatwiające założenie własnego, regionalnego operatora, a także przygotuje spójną politykę bezpieczeństwa. MOST ułatwi wówczas dostęp do rejestrów.

Kluczowym elementem oferty dla marszałków jest propozycja wspólnej notyfikacji projektów szerokopasmowych w ich części komercyjnej. Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji jest obecnie zarzucona wnioskami o notyfikację małych projektów. To wydłuża czas oczekiwania na podjęcie decyzji. Rozwiązaniem jest połączenie kluczowych wniosków w jeden. Piotr Kołodziejczyk podkreślił, że tę propozycję składa po konsultacjach w Komisji Europejskiej, zaniepokojonej niskim poziomem wydawania w Polsce pieniędzy na sieci szerokopasmowe. Jest szansa, że w ciągu najbliższego miesiąca trzy zainteresowane dyrekcje generalne Komisji Europejskiej do spraw: Społeczeństwa Informacyjnego, Polityki Regionalnej i Konkurencji wypracują wspólne stanowisko wobec tej propozycji polskiego rządu.

Piotr Kołodziejczyk zadeklarował także, że najbliższe dwa miesiące (czas kampanii do wyborów samorządowych) powinny zostać przeznaczone na dyskusję ekspertów w zespole roboczym. "To koło ratunkowe dla regionów, które dotąd nie zaczęły tworzyć sieci" - dodaje dr Marek Grajek. Inaczej za kilka lat samorządy będą zmuszone finansować inwestycje w sieci z własnych środków, ponieważ trzeba będzie zapewnić obywatelom dostęp online do usług administracji publicznej. Zapewnił zarazem, że jest to oferta, z której można wybierać kawałki, np. samą wspólną notyfikację lub wspólne zamówienia publiczne.

Rozwój infrastruktury szerokopasmowej stanie się głównym tematem VII Forum Usług Szerokopasmowych i konferencji Krajowego Forum Szerokopasmowego, które odbędą się w dniach 23-24 listopada 2010 r. w Warszawie: broadband2010.computerworld.pl.


TOP 200