MŚP w chmurze publicznej

Od kilku lat popularność wykorzystania chmury do celów biznesowych ciągle wzrasta. Obecnie wiele przedsiębiorstw w ramach konsolidacji serwerów przeniosło swoje systemy i usługi do chmury prywatnej. Niemniej jednak wielu dostawców zaczęło również oferować narzędzia i usługi wspomagające pracę przedsiębiorstw, ale pracujące w modelu chmury publicznej.

Wdrożenie wewnątrz własnej firmy usług opartych na wirtualizacji pozwala na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury sprzętowej, centralizację zarządzania oraz przede wszystkim na elastyczne zarządzanie wydajnością. Nie zmienia to faktu, że nawet niewielkie firmy, posiadające u siebie działające serwery powinny zatrudnić odpowiedniego specjalistę w tej dziedzinie lub choćby nawiązać współpracę z firmą świadczącą usługi IT. Co, jeśli te niewielkie przedsiębiorstwa, chcąc skupić się głównie na funkcjonowaniu własnego biznesu, powierzyłyby realizację wszystkich (bądź większości) usług firmom dostarczającym rozwiązania w modelu Public Cloud? Realizacja wszystkich aspektów działania firmy oparta na chmurze publicznej niesie ze sobą niewątpliwie wiele zalet, ale są też pewne minusy, a raczej obawy co do słuszności wyboru tego typu rozwiązań.

MŚP w chmurze publicznej

Widok zasobów przechowywanych na dysku SkyDrive

Skorzystanie z oferty usług chmury publicznej pozwala skupić się na prowadzeniu własnego biznesu, ale przede wszystkim ogranicza koszty poprzez elastyczne dostosowanie do bieżącej sytuacji firmy (włączanie i wyłączanie usług w miarę potrzeb lub opłaty uzależnione od liczby wykorzystanych kont przy zmieniającej się liczbie pracowników). Korzystając z usług świadczonych na zewnątrz, nie trzeba martwić się o aktualizację systemów, archiwizację danych lub przywracanie ich po awarii. Jest to także korzystniejsze finansowo, gdyż nie trzeba ponosić jednorazowo wysokich kosztów licencji na oprogramowanie lub utrzymywać własną infrastrukturę i dział IT.

Dostęp do przetwarzanych danych odbywa się zwykle przez przeglądarkę i dodatkowo wspomagany jest przez dedykowane aplikacje, które synchronizują aktualne dane chmurą. Bez problemu można mieć również dostęp do danych z dowolnego urządzenia przenośnego, gdyż producenci aplikacji w udostępniają zazwyczaj oprogramowanie na różne platformy sprzętowe (tablety, smartfony) oraz systemowe (iOS, Android, Windows Phone).

Oczywiście korzystanie z usług i danych w chmurze publicznej nadal budzi wątpliwości i obawy. Często właścicielom firm i menedżerom nie zawsze podoba się fakt, że ich dane, często dotyczące działalności firmy składowane są i przetwarzane na zewnątrz. Dodatkowo do korzystania z informacji udostępnionych w ramach public cloud niezbędne jest połączenie z internetem. W poniższym podsumowaniu usług dostępnych w modelu chmury publicznej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy da się oprzeć działalność firmy opierając się na usługach zewnętrznych.


TOP 200