MSP: kierunki rozwoju technologii w 2012 roku

Nowe technologie i usługi IT mają wpływ na każdy biznes, ale niektóre z nich mogą być szczególnie istotne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiamy kilka przykładów rozwiązań, na które warto w tym roku zwrócić szczególną uwagę.

Tańsza i bardziej zaawansowana wirtualizacja

Choć data premiery Windows Server 8 nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, to można oczekiwać, że nastąpi ona w 2012 lub na początku 2013 roku. Będzie to ważne wydarzenie przede wszystkim dla firm z sektora MSP, które jeszcze nie wdrożyły technologii wirtualizacyjnych. Głównie dlatego, że system ten ma zawierać ulepszoną wersję oprogramowania wirtualizacyjnego Hyper-V3, wyposażoną w zaawansowane funkcje obsługi sieci i pamięci masowych oraz możliwość skalowania systemu, migracji danych i aplikacji. Firmom wykorzystującym środowisko Windows pozwoli to na wdrożenie hiperwizora, wyposażonego w zadowalający zestaw funkcji, przy koszcie będącym ułamkiem inwestycji np. w pełną wersję VMware vSphere.

Co jednak ważniejsze, można oczekiwać, że premiera Hyper-V3 będzie miała znaczący wpływ na zwiększenie funkcjonalności bezpłatnych wersji oprogramowania wirtualizacyjnego, a także spadek cen licencji za pakiety komercyjne.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • Podwodne centra danych wchodzą w fazę komercjalizacji
  • To badanie pomoże nam podjąć decyzję, jakie dyski powinna zawierać nasza pamięć masowa

Popularyzacja NAS

Pamięci masowe NAS są rozwijane od lat, a wzrost ich funkcjonalności zaczyna zacierać granicę oddzielającą je od podstawowych wersji sieci SAN. Coraz więcej wprowadzanych obecnie na rynek urządzeń NAS ma certyfikaty zgodności z platformami VMware, Hyper-V lub Citrix, a bardziej zaawansowane modele pozwalają na automatyczną replikację danych między urządzeniami NAS, deduplikację, a nawet oferują wsparcie dla backupu w chmurze, współpracując z takimi systemami, jak Amazon Simple Storage Service.

Polecamy: Jaką wybrać pamięć masową: NAS czy SAN?

W tym roku można oczekiwać utrzymania, a nawet przyspieszenia tego kierunku rozwoju technologii NAS. W praktyce oznacza to wzrost wydajności i funkcjonalności urządzeń, powodujący, że w wielu firmach będą mogły znaleźć zastosowanie jako podstawowy system pamięci masowej, który w niektórych przypadkach może nawet zastąpić inwestycję w SAN.

Interfejsy USB 3.0 wkraczają do masowych zastosowań

Urządzenia z interfejsami USB 3.0 są już dostępne na rynku od pewnego czasu, ale obecnie można oczekiwać znacznego przyspieszenia ich popularyzacji. Wynika to m.in. z zapowiedzi Intela, że nowe wprowadzane w tym roku chipsety będą zawierały zintegrowane układy do obsługi USB 3.0. Zapowiedź ta na pewno spowoduje zwiększone zainteresowanie producentów integracją tego typu interfejsów w wytwarzanym sprzęcie.

Polecamy: Windows 8 będzie wspierać natywnie połączenia USB 3.0

Względnie wysoka szybkość transmisji (do 5 Gb/s) oraz powszechna dostępność USB 3.0 może istotnie wpłynąć na rynek. Dla firm z segmentu MSP oznacza to m.in. możliwość łatwej instalacji dodatkowej pamięci masowej. W porównaniu z rozwiązaniami korzystającymi ze złączy eSATA lub specjalizowanymi kartami interfejsów, USB 3.0 umożliwia proste i szybkie podłączenie urządzeń pamięci (dyskowych lub taśmowych), np. w celu utworzenia bądź odtworzenia kopii zapasowych kluczowych stacji roboczych lub serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200